BIEC, wskaźnik rynku pracy: Bezrobocie nadal będzie spadać

0 0
BIEC, wskaźnik rynku pracy: Bezrobocie nadal będzie spadać
Wskaźnik rynku pracy spada nieustannie od czerwca ubiegłego roku, a w ostatnich miesiącach skala tych pozytywnych zmian przybrała na sile. (Fot. pixabay)

Wskaźnik rynku pracy w styczniowym badaniu obniżył się o 1,1 pkt., co zwiastuje dalszy spadek bezrobocia w 2016 r. - wynika z badania BIEC.

- Wskaźnik rynku pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach bezrobocia w styczniu 2016 r. zmalał o 1,1 punktu. Wskaźnik spada nieustannie od czerwca ubiegłego roku, a w ostatnich miesiącach skala tych pozytywnych zmian przybrała na sile. Zapowiada to dalszy spadek stopy bezrobocia w 2016 roku, dodatkowo wspomagany w jego I półroczu czynnikami sezonowymi - napisano w komentarzu do badania.

W kierunku poprawy na rynku pracy oddziałują aktualnie cztery jego składowe.

- Wpływ dwóch jest bardzo silny. Są to: liczba osób wyrejestrowujących się z bezrobocia z tytułu podjęcia zatrudnienia oraz liczba ofert pracy zgłoszonych do urzędów pracy. W kierunku wzrostu wskaźnika a tym samym pogorszenia sytuacji na rynku pracy najsilniej oddziałuje obecnie liczba nowych bezrobotnych rejestrujących się w powiatowych urzędach zatrudnienia - dodano.

Autorzy badania podają, że przeciwwagą do rosnącej liczby osób wychodzących z bezrobocia i wysokiej podaży wolnych miejsc pracy jest jednoczesny wzrost liczby nowych bezrobotnych rejestrujących się w urzędach pracy.

- Była to jedyna składowa wskaźnika oddziałująca kierunku pogorszenia sytuacji na rynku pracy, jednak siła jej oddziaływania nie jest znacząca wobec poprawy pozostałych komponentów - napisano.

- Kolejną zmienną, która od ponad dwóch lat systematycznie wpływa na spadek wartości wskaźnika a tym samym działa w kierunku niższego bezrobocia, jest liczba bezrobotnych zwalnianych z przyczyn leżących po stronie zakładów pracy, czyli zwolnień związanych głównie z restrukturyzacją lub upadłościami - dodano.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.