Bezrobotni zarejestrowani w urzędzie pracy zostaną podzieleni na profile

0 0
Bezrobotni zarejestrowani w urzędzie pracy zostaną podzieleni na profile

- Profilowanie bezrobotnych, premiowanie urzędników za osiągane efekty, specjalne programy dla młodych bezrobotnych i osób 50+ - to rozwiązania, które już wkrótce mają stosować urzędy pracy. W środę w Sejmie odbędzie się drugie czytanie rządowego projektu w tej sprawie.

Posłowie rozpatrzą sprawozdanie sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny na temat projektu nowelizacji ustawy o propozycji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Jednym z założeń projektu jest podzielenie bezrobotnych, którzy szukają zatrudnienia w urzędach pracy na trzy grupy, co według MPiPS ma zwiększyć efektywność kierowanej do nich pomocy.

W grupie I znaleźć mają się bezrobotni aktywni, którzy nie potrzebują specjalistycznej pomocy, a jedynie przedstawienia ofert pracy. W grupie II - bezrobotni wymagający wsparcia, którzy korzystać będą ze wszystkich usług i instrumentów rynku pracy, jakie oferują urzędy, np. szkoleń czy staży.

W III grupie znaleźliby się bezrobotni oddaleni od rynku pracy - osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, jak i te, które z własnego wyboru nie są zainteresowane podjęciem pracy lub uchylają się od pracy legalnej. Według ministerialnych założeń w tej trzeciej grupie znalazłoby się ok. 180 tys. osób.

Czytaj też: Agencje zatrudnienia pomogą urzędom pracy

W trakcie prac komisji definicje poszczególnych profili wprowadzono do projektu ustawy, wcześniej miały one być regulowane rozporządzeniem.

Zastrzeżenia wobec projektu przepisów dotyczących profilowania zgłaszał na etapie prac komisji Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych Wojciech Wiewiórowski. Chodziło mu o przetwarzanie danych, jakie będą potrzebne do ustalenia profilu. GIODO podkreślał, że wątpliwości budzi przede wszystkim brak precyzyjnej informacji, jakie dane będą zbierane na potrzeby ustalenia profilu i czy nie będzie wśród nich danych wrażliwych.

Zarzuty GIODO odpiera MPiPS. Wiceminister pracy Jacek Męcina wyjaśniał podczas posiedzenia komisji, że informacje, z jakich urząd pracy będzie korzystał przy profilowaniu bezrobotnego, od lat przetwarzane są przez publiczne służby zatrudnienia na podstawie obowiązujących przepisów.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (8)

 • Jak sprawdzic w ktorej jest sie grupie?
 • w dupach im się poprzewracało.. całkowicie! Ja, jako osoba młoda, praktycznie bez doświadczenia w pracy. Nie mam prawa do żadnych kursów, stażu.. bo pierwsza grupa. Dobrze, że chociaż ubezpieczenie dają, inaczej byłabym całkiem w d*pie. Za przeproszeniem ;-)
 • Profil trzeci osoby wykluczone społecznie?? Bez jaj, trafiłam na ten profil bo komputerów tak, wylosował. Chcę otworzyć własną działalność, z urzędu nie dostanę dotacji, nie pracuje. Więc pytam jak mam ją sfinansować?? Tak właśnie wygląda walka z bezrobociem po polsku... Absurd!

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.