Bezrobotni i absolwenci szturmują Straż Graniczną

Komendy oddziałów Straży Granicznej w całym kraju szturmują rzesze bezrobotnych i absolwentów. Nabór do służby zawiesił już komendant Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie. Powodem było osiągnięcie planowanej liczby 500 zapisów. Kandydatów było jednak kilkakrotnie więcej. Czym kusi służba na granicy?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Bezrobotni i absolwenci szturmują Straż Graniczną

PODZIEL SIĘ


Autor: fot.zamojska.com

6 cze 2013 16:04


- Nie monitorujemy tego jak wiele podań o przyjęcie do słuzby wpłyneło do nas w tym roku. W ubiegłym było to ponad tysiąc osób, czyli na jedno miejsce przypadało 10 kandydatów. Wśród nich preferujemy przede wszystkim osoby z wykształceniem prawniczym, informatycznym albo administracyjnym. Muszą to też być osoby, które potrafią poddać się specjalnej dyscyplinie, bo służba w mundurze różni się od zwykłej pracy - wyjaśnił nam st.chor. Dariusz Siennicki, rzecznik prasowy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie.

Formalne wymagania w Straży Granicznej nie są wygórowane. Kandydat musi mieć minimum średnie wykształcenie i nie więcej niż trzydzieści pięć lat oraz posiadać polskie obywatelstwo, być osobą niekaraną i cieszyć dobrą oraz nieposzlakowaną opinią.

Musi to być również osoba posiadająca zdolność fizyczną i psychiczną do służby, dająca rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych, posiadająca uregulowany stosunek do służby wojskowej (warunek nie dotyczy kobiet oraz absolwentów szkół wyższych).
Kandydaci przechodzą przez solidne sito rekrutacyjne. Czekają ich rozmowy kwalifikacyjne, testy psychologiczne, wariograficzne, sprawnościowe, z wiedzy ogólnej i w końcu - specjalistyczne badania lekarskie.

Jakie są atuty tej służby?

- Przede wszystkim budżetówka. Szybsze odejście na emeryturę. Nie wysadzę sobie kręgosłupa pracując do 67. roku życia - wyliczają kandydaci do służby w straży granicznej. Są albo po szkole średniej, albo zaraz po studiach. Oczekują niewiele, bo po prostu stałej, pewnej pracy. Nowy funkcjonariusz Straży Granicznej może liczyć na półtora tysiąca złotych na rękę miesięcznej pensji. Po kilkumiesięcznym kursie dostanie sześćset złotych więcej. Natomiast przeciętne zarobki w straży wynoszą teraz cztery tysiące czterysta złotych brutto. Ponadto funkcjonariusze Straży Granicznej mogą po 25 latach przechodzić na emeryturę.

Zainteresowanie pracą w służbach mundurowych jak straż graniczna, wojsko, policja czy Izba Celna jest widoczne już od kilku lat w związku z tym w szkołach powstają klasy o takim profilu. Ponadto od czterech lat w Zamościu działa Liceum Ogólnokształcące Centrum Szkół Mundurowych.

W poniedziałek, 3 czerwca uczniowie tej szkoły wyjechali na dziesięciodniowy obóz survivalowy w Puszczy Chełmskiej, gdzie będą doskonalić swoje umiejętności sprawnościowe, które pomogą im przygotować się do służby w straży granicznej, policji, wojsku, czy straży pożarnej.
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.