Bezrobotni chętnie korzystają z bezpłatnych przejazdów w poszukiwaniu pracy

Prawie 32 tys. bezrobotnych z Gdańska i z powiatu gdańskiego skorzystało przez minione 10 lat z karty uprawniającej do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską. Karta jest częścią programu: "Wsparcie dla osób aktywnie poszukujących pracy".
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Bezrobotni chętnie korzystają z bezpłatnych przejazdów w poszukiwaniu pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

23 sty 2014 19:36


Celem programu jest zwiększenie mobilności bezrobotnych w zakresie poszukiwania zatrudnienia - poinformował Powiatowy Urząd Pracy (PUP) w Gdańsku. Gdański PUP był inicjatorem programu, z którego obecnie w Pomorskiem korzysta kilkanaście urzędów pracy, m.in. w Gdyni i Lęborku.

Czytaj też : Darmowe autobusy zawiozą bezrobotnych do pośredniaka

Lidia Metel z PUP w Gdańsku poinformowała w czwartek w komunikacie, że w 2014 r. z programu będzie mogło skorzystać jeszcze więcej osób niż dotychczas. Z karty uprawniającej do bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej będą mogły skorzystać też osoby, które podjęły pracę. W przypadku podjęcia pracy na minimum 3 miesiące karta będzie przedłużona o jeden miesiąc; w przypadku podjęcia pracy na minimum 6 miesięcy o dwa 2 miesiące, a w przypadku podjęcia pracy na minimum rok - o 3 miesiące.

Poinformowano, że wydłużył się też czas obowiązywania kart w ciągu dnia. Osoby aktywnie poszukujące pracy dotychczas miały darmowe przejazdy tylko w godzinach porannych i wczesnopopołudniowych. Obecnie karty uprawniają do bezpłatnych przejazdów od godziny 7 do 16 we wszystkie dni powszednie tygodnia.

Cytowany w komunikacie dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Gdańsku Ronald Budnik uważa, że "obecnie program jest jednym z najbardziej efektywnych narzędzi Urzędu Pracy, które w znaczący sposób ułatwia kontakty bezrobotnych z pracodawcami". Ocenił, że celem kontynuacji programu w nowej formule jest promocja aktywnego poruszania się po rynku pracy.

Z darmowych przejazdów mogą korzystać mieszkańcy Gdańska i powiatu gdańskiego zarejestrowani w PUP jako osoby bezrobotne, które przed zarejestrowaniem pracowały lub prowadziły działalność gospodarczą, a rejestracja nastąpiła w ciągu 3 miesięcy od dnia zakończenia pracy, zakończenia lub zawieszenia działalności gospodarczej.

Kartę mogą też otrzymać osoby bezrobotne, które rozpoczną m.in. zajęcia w Centrum Rozwoju Osobistego (Klubie Pracy), szkolenia, staż, przygotowanie zawodowe dorosłych lub warsztaty organizowane przez Powiatowy Urząd Pracy w Gdańsku

Przed otrzymaniem Karty konieczny jest udział w warsztatach aktywizacyjnych przygotowujących do poszukiwania zatrudnienia. Po ich ukończeniu Karta uprawnia do poruszania się komunikacją miejską na terenie Gdańska przez dwa miesiące od daty jej wydania.

Realizacja programu jest finansowana z budżetu Urzędu Pracy.

W Gdańsku i w powiecie gdańskim na koniec 2013 roku zarejestrowanych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.