Bezrobocie zmalało, więc rząd wyznacza ambitny cel na 2015 rok

Z danych GUS wynika, że w październiku w kraju spadło bezrobocie. Jego wielkość obniżyła się do 11,3 proc. z poziomu 11,5 proc. we wrześniu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Bezrobocie zmalało, więc rząd wyznacza ambitny cel na 2015 rok

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/jo

25 lis 2014 10:48


Pod koniec października liczba zarejestrowanych osób, które pozostają bezrobotne wyniosła 1784,8 tys. osób. Równocześnie osób nowo zarejestrowanych jako bezrobotne w październiku było 231,4 tys. wobec 242,8 tys. przed miesiącem.

Dane te są zbieżne z przewidywaniami ekspertów. Na początku października Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej także szacowało, powołując się na dane z urzędów pracy, że stopa bezrobocia w tym miesiącu wyniesie 11,3 proc.

- Spadek bezrobocia w październiku jest optymistycznym sygnałem, tym bardziej, że w tym okresie zazwyczaj doświadczamy już negatywnego wpływu czynników o charakterze sezonowym - ocenia ekspert Pracodawców RP, Łukasz Kozłowski. - Warto podkreślić fakt, że roczna dynamika spadku odsetka osób pozostających bez pracy wzrosła do 1,7 pkt proc., co jest najlepszym wynikiem od 70 miesięcy - zaznacza.

Czytaj też: Bank Millenium: Mniejsze bezrobocie wcale nie oznacza większej liczby miejsc pracy

Dodajmy, że w projekcie budżetu na przyszły rok rząd założył, że w grudniu tego roku bezrobocie będzie na poziomie 12,5 proc, a roku później - 11,8 proc.

Z kolei według zasad BAEL (Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności) w trzecim kwartale tego roku stopa bezrobocie wyniosła 8,2 proc. wobec 9,1 proc. w drugim kwartale.

Wykorzystywana w BAEL międzynarodowa metodologia badania bezrobocia obejmuje osoby w wieku 15-74 lat, które nie pracowały w okresie badania, aktywnie poszukiwały pracy i były gotowe ją podjąć w ciągu dwóch tygodni po przeprowadzeniu badania.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
GUS

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.