Bezrobocie zmalało, więc rząd wyznacza ambitny cel na 2015 rok

0 0
Bezrobocie zmalało, więc rząd wyznacza ambitny cel na 2015 rok
fot. Flickr

Z danych GUS wynika, że w październiku w kraju spadło bezrobocie. Jego wielkość obniżyła się do 11,3 proc. z poziomu 11,5 proc. we wrześniu.

Pod koniec października liczba zarejestrowanych osób, które pozostają bezrobotne wyniosła 1784,8 tys. osób. Równocześnie osób nowo zarejestrowanych jako bezrobotne w październiku było 231,4 tys. wobec 242,8 tys. przed miesiącem.

Dane te są zbieżne z przewidywaniami ekspertów. Na początku października Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej także szacowało, powołując się na dane z urzędów pracy, że stopa bezrobocia w tym miesiącu wyniesie 11,3 proc.

- Spadek bezrobocia w październiku jest optymistycznym sygnałem, tym bardziej, że w tym okresie zazwyczaj doświadczamy już negatywnego wpływu czynników o charakterze sezonowym - ocenia ekspert Pracodawców RP, Łukasz Kozłowski. - Warto podkreślić fakt, że roczna dynamika spadku odsetka osób pozostających bez pracy wzrosła do 1,7 pkt proc., co jest najlepszym wynikiem od 70 miesięcy - zaznacza.

Czytaj też: Bank Millenium: Mniejsze bezrobocie wcale nie oznacza większej liczby miejsc pracy

Dodajmy, że w projekcie budżetu na przyszły rok rząd założył, że w grudniu tego roku bezrobocie będzie na poziomie 12,5 proc, a roku później - 11,8 proc.

Z kolei według zasad BAEL (Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności) w trzecim kwartale tego roku stopa bezrobocie wyniosła 8,2 proc. wobec 9,1 proc. w drugim kwartale.

Wykorzystywana w BAEL międzynarodowa metodologia badania bezrobocia obejmuje osoby w wieku 15-74 lat, które nie pracowały w okresie badania, aktywnie poszukiwały pracy i były gotowe ją podjąć w ciągu dwóch tygodni po przeprowadzeniu badania.

 

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.