Bezrobocie wśród młodych spadło o jedną piątą

Dobra wiadomość dla młodych Polaków – z danych zgromadzonych przez Eurostat wynika, że w ciągu roku bezrobocie w tej grupie spadło aż o jedną piątą.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Bezrobocie wśród młodych spadło o jedną piątą

PODZIEL SIĘ


Autor: Praca.pl

13 kwi 2015 12:46


To najlepszy wynik wśród wszystkich krajów Unii Europejskiej. Również poziom bezrobocia ogółem spadł w tym czasie w Polsce o 20 proc. - z 10 do 8 punktów procentowych.

20-procentowy spadek bezrobocia w grupie, w której już od kilkunastu lat (Eurostat gromadzi dane dla Polski od 1997 roku – red.) jest ono najwyższe, oznacza, że od stycznia 2014 r. do stycznia 2015 r. pracę znalazło niespełna 100 tys. młodych ludzi. Mowa tutaj o studentach i absolwentach do 25 roku życia. Liczba 94 tys. osób musi robić wrażenie – w tym samym czasie, w pozostałych krajach członkowskich Unii Europejskiej żadnemu innemu państwu nie udało się osiągnąć tak dobrego wyniku. Przykładowo, zaraz za Polską uplasowały się Słowacja i Cypr – z wynikiem nieprzekraczającym 13 proc.

Skąd ta poprawa?

Stopa bezrobocia w grupie wiekowej do 25 roku życia wynosi w Polsce obecnie nieco ponad 21 proc. W porównaniu z najgorszym, kryzysowym rokiem 2002 spadek jest wręcz kolosalny. W tym okresie bezrobocie wśród młodych Polaków wynosiło 44 proc.

Na tak znaczącą poprawę składa się wiele czynników. Z danych opublikowanych na początku 2015 r. przez Narodowy Bank Polski wynika, że ożywienie gospodarcze, jakie zaczęło się w naszym kraju w 2014 r., stawia Polskę (wspólnie z Węgrami) nie tylko w gronie najszybciej rozwijających się państw Europy Środkowej i Wschodniej, ale w ogóle wśród najszybciej rozwijających się gospodarek Unii Europejskiej.

Taka sytuacja sprawiła, że firmy chętniej inwestowały – z danych NBP wynika, że wzrost nakładów inwestycyjnych w III kwartale minionego roku był w Polsce najwyższy od 2008 r. Młodym pomagają też m.in. unijne programy, których głównym celem jest poprawa sytuacji tej grupy na rynku pracy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.