Bezrobocie w warmińsko-mazurskiem zaczyna się kurczyć. Najlepiej jest w Olsztynie i Elblągu

0 0
Bezrobocie w warmińsko-mazurskiem zaczyna się kurczyć. Najlepiej jest w Olsztynie i Elblągu

Choć sytuacja na rynku pracy w warmińsko-mazurskiem wciąż jest w porównaniu z resztą kraju najgorsza, powoli ulega poprawie. Coraz więcej młodych ludzi znajduje zatrudnienie.


Pośredniaki w regionie mają zarejestrowanych ok. 95 tys. osób (stan na 15 września). Mimo to, jak zauważył w rozmowie z PAP dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie Zdzisław Szczepkowski pojawiają się w regionie pierwsze syndromy poprawy sytuacji gospodarczej, m.in. wzrost popytu konsumpcyjnego o 11 proc., a co za tym idzie - poprawy sytuacji na rynku pracy.

Jak podkreślił, do czynników świadczących o poprawie tej sytuacji można zaliczyć m.in. znaczny wzrost niesubsydiowanych miejsc pracy, czyli takich, w której kosztów utrzymania pracownika nie ponosi pracodawca, ale są one pokrywane z Funduszu Pracy czy Europejskiego Funduszu Społecznego.

Czytaj też: Przybywa miejsc pracy w warmińsko-mazurskiej SSE

Jak doprecyzował, od stycznia do sierpnia 2014 roku do urzędów pracy w regionie wpłynęło 17,5 tys. ofert niesubsydiowanego zatrudnienia, co oznacza wzrost o 36,8 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego.

Czytaj też: Mały ruch graniczny stymuluje biznes i daje ludziom pracę

Według danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie pracę niesubsydiowaną podjęło w 2014 roku nieco ponad 38 tys. osób. Wraz ze wzrostem ofert pracy z tzw. wolnego rynku (czyli niesubsydiowanych) w pierwszym półroczu 2014 roku spadła liczba ofert zatrudnienia subsydiowanego o 5,7 proc.

Kolejną przesłanką świadczącą o poprawie na lokalnym rynku pracy jest spadek liczby osób bezrobotnych do 25 roku życia. W sierpniu takich bezrobotnych w warmińsko-mazurskim było 16,1 tys.; w porównaniu z rokiem poprzednim to spadek o 19,2 proc.

Szczepkowski zaznaczył, że lepszą sytuację na rynku pracy młodzi bezrobotni mają w większych miastach regionu tj. Olsztynie i Elblągu. Jak dodał, w tych miastach odsetek młodych bezrobotnych jest najniższy i wynosi odpowiednio 10,6 proc. i 12,8 proc.

Dla służb zatrudnienia optymistyczny jest też sierpniowy spadek bezrobocie we wszystkich powiatach poza szczycieńskim (tu bezrobocie wzrosło o 0,3 proc.; miało to związek z upadkiem dwóch dużych firm meblowych i zakładu spożywczego).

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.