Bezrobocie w podkarpackim mniejsze o 10 proc. w porównaniu do 2013 r.

Na podkarpackim rynku pracy mijający rok był lepszy niż lata minione. Mniej firm ogłosiło upadłość, zmniejszyło się również bezrobocie. Ta tendencja powinna się utrzymać także w 2015 r.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Bezrobocie w podkarpackim mniejsze o 10 proc. w porównaniu do 2013 r.

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

30 gru 2014 13:29


Na koniec listopada 2014 roku w woj. podkarpackim zarejestrowanych było ponad 134 tys. bezrobotnych, w porównaniu do analogicznego okresu w roku poprzedniego było to o ponad 10 proc. mniej.

Stopa bezrobocia w województwie wynosiła 14,2 proc. (dane na koniec października). Była co prawda o 2,9 proc. wyższa niż średnia dla kraju, ale znacznie niższa niż na koniec 2013 r. - kiedy wynosiła 16,4 proc. (dla kraju było to 13,4 proc.).

Czytaj też: Bezrobocie zmalało, więc rząd wyznacza ambitny cel na 2015 rok

Dobrą sytuację w podkarpackiej gospodarce potwierdzają też dane z Urzędu Statystycznego w Rzeszowie. Wynika z nich, że na koniec września na 1 ofertę pracy przypadało 41 bezrobotnych (przed miesiącem 47, a przed rokiem było to aż 73 bezrobotnych).

W ocenie dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy Tomasza Czopa, mijający rok można uznać za "dość udany". "Spadek stopy bezrobocia w regionie - tchnie umiarkowanym optymizmem. Niemniej trzeba powiedzieć o wciąż niepokojących sprawach. Po pierwsze - to bezrobocie na terenach wiejskich, gdzie żyje więcej niż połowa podkarpackich bezrobotnych. Nie są oni mobilni na rynku pracy, a ich kwalifikacje pozostawiają wiele do życzenia" - zaznaczył dyrektor WUP.

Czytaj też: Bezrobocie w warmińsko-mazurskiem zaczyna się kurczyć. Najlepiej jest w Olsztynie i Elblągu

Druga kwestia, która niepokoi Czopa, to problem bezrobocia wśród młodych ludzi - poniżej 25 roku życia, którzy nie kształcą się i nie szkolą. "Mam nadzieję, że realizowana od tego roku inicjatywa Komisji Europejskiej +Gwarancje dla młodzieży+ przyniesie poprawę ich sytuacji" - dodał.

Dobre dane podkarpackiej gospodarki wynikają m.in. z wielu nowych inwestycji, które tworzyły miejsca pracy. Powstawały one głównie w dwóch podkarpackich Specjalnych Strefach Ekonomicznych: mieleckiej i tarnobrzeskiej. Wśród nich warto wymienić np. nową fabrykę mebli w Jaśle, którą otworzyła Grupa Nowy Styl, gdzie pracę znalazło niemal 100 osób.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.