Bezrobocie w Płocku wyższe niż pięć lat temu

0 0

Bezrobocie w Płocku wynosi 11,7 proc. Od początku roku spadło o 2,3 proc., jest jednak wyższe niż w 2009 r., gdy było to 10,4 proc. - wynika z raportu, przygotowanego przez Miejski Urząd Pracy.

Raport - dotyczący rozmiarów i struktury społecznej bezrobocia w ciągu ostatnich pięciu lat - podaje m.in., że największy odsetek osób bez pracy w Płocku odnotowano w lutym br. - 14 proc. Zarejestrowanych bezrobotnych było wówczas 9,3 tys.

Czytaj też: Żeby urzędy pracy były efektywne, niezbędne są zmiany kadrowe

Dane opublikowane w dokumencie wskazują, że w połowie tego roku stopa bezrobocia spadła w mieście do 11,7 proc. W tym czasie było 7,6 tys. osób bez pracy. Najmniejszą stopę bezrobocia w Płocku w ostatnich pięciu latach zanotowano w II kw. 2009 r. - 10,4 proc.

Czytaj też: Takie było bezrobocie w sierpniu

Z raportu wynika, iż bezrobocie w Płocku dotyka częściej kobiet niż mężczyzn - w połowie tego roku było to ok. 54,6 proc. ogólnej liczby osób bez pracy. Co czwarty bezrobotny - 24,3 proc. - pozostaje bez pracy powyżej dwóch lat. Największą grupę długotrwale bezrobotnych stanowią osoby między 25. a 44. rokiem życia, a co czwarty długotrwale bezrobotny jest w wieku 35-44 lat - 26,6 proc. w porównaniu do 22,6 proc. w II kw. 2009 r. Wzrasta liczba osób bezrobotnych z wyższym wykształceniem - w czerwcu tego roku było to 1,1 tys. osób.

- To duża liczba. Dynamizm rynku pracy, coraz wyższe wymagania pracodawców stawiane poszukującym pracy, procesy zachodzące w różnych przedsiębiorstwach powodują, że często kandydat dobrze przygotowany, bo jeżeli ma wyższe wykształcenie, to tak jest, mimo wszystko nie znajduje uznania u pracodawcy - powiedział PAP Jarosław Kozłowski, dyrektor Miejskiego Urzędu Pracy w Płocku.

Według niego, po zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy urzędy pracy zyskały nowe narzędzia do aktywizacji osób bezrobotnych, nie mniej jednak brakuje wciąż środków.

- W Funduszu Pracy, który gromadzi środki na aktywizacje bezrobotnych, gdzie wpływają one od wszystkich pracodawców i każdego zatrudnionego, jest aż 14 mld zł - zauważył Kozłowski.

Dodał, że w tym roku płocki budżet Funduszu Pracy zamknie się na pewno w kwocie 10 mln zł, natomiast w 2009 czy 2008 r. było to 18 mln zł. "Widzimy różnicę. Za te pieniądze pracodawcy tworzyli miejsca pracy, tworzyli staże, po których było zatrudnienie. W tym kierunku powinno to więc zmierzać. Narzędzi (aktywizacji bezrobotnych - PAP) wystarczy. Myślę, że bardziej brakuje środków" - ocenił Kozłowski.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.