Bezrobocie w październiku 2017 rekordowo niskie

Stopa bezrobocia w październiku 2017 roku wyniosła 6,6 proc. To o 1,6 pkt. proc. mniej niż przed rokiem i o 0,2 pkt. proc. mniej niż miesiąc temu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Bezrobocie w październiku 2017 rekordowo niskie

PODZIEL SIĘ


Autor: MN

8 lis 2017 9:48


• Identyczny wskaźnik bezrobocia odnotowano po raz ostatni w styczniu 1991 r.

• Pod koniec października 2017 roku było 1 071,1 tys. bezrobotnych.

• Liczba ofert pracy i miejsc aktywizacji zawodowej w urzędach pracy wyniosła 151,2 tys. 

Resort pracy podaje, że w październiku 2017 r. spadek stopy bezrobocia (w granicach od 0,1 do 0,4 punktu procentowego) odnotowano we wszystkich województwach. Najsilniej (o 0,4 punktu procentowego) wskaźnik bezrobocia spadł w województwie opolskim i podlaskim.

Najniższa stopa bezrobocia (na poziomie 3,8 proc.) utrzymuje się w województwie wielkopolskim, najwyższa w warmińsko-mazurskim (11,6 proc.).    

Coraz mniej bezrobotnych

Liczba bezrobotnych w końcu października 2017 roku wyniosła 1 071,1 tys. osób (na podstawie meldunków nadesłanych przez wojewódzkie urzędy pracy) i w porównaniu do końca września 2017 roku spadła o 46,0 tys. osób (o 4,1  proc.).     

Dla porównania w analogicznym okresie ubiegłego roku (wrzesień-październik 2016) odnotowano spadek liczby bezrobotnych o 16,1 tys. osób (o 1,2 proc.). Zatem spadek liczby bezrobotnych odnotowany w bieżącym roku był prawie 3-krotnie silniejszy.

W październiku 2017 roku bezrobotnych ubyło we wszystkich województwach. Liczba bezrobotnych w końcu października była o 236,9 tys. osób niższa niż przed rokiem (spadek o 18,1 proc.).

Pracownicy poszukiwani

Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w październiku 2017 roku (na podstawie meldunków wojewódzkich urzędów pracy) wyniosła 151,2 tys. W październiku pojawiło się 34,2 tys. ofert, czyli o 29,3 proc. więcej niż w październiku 2016 r.  

Spadki w końcu wyhamują

Pod koniec października wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki zapowiadał, że bezrobocie w Polsce jest bliskie stanu naturalnego i wiele niższe już nie będzie. Przypomniał, że Eurostat określił w Polsce bezrobocie na poziomie 4,6 proc., czyli jako najniższe w historii.

Jednocześnie Morawiecki zauważył, że Polska jest obecnie w takiej fazie cyklu koniunkturalnego, kiedy brakuje pracowników wykwalifikowanych, ale zaczyna też brakować pracowników niewykwalifikowanych.

Na ten problem zwracał też uwagę niedawno wiceminister pracy Stanisław Szwed. Mówił, że zwiększa się liczba ofert pracy i zaczynają się problemy ze znalezieniem pracowników. W tym kontekście przypomniał, że resort podjął kroki w sprawie uproszczenia procedur zatrudniania pracowników z zagranicy, przede wszystkim z Ukrainy - jak wyjaśnił, chodzi przede wszystkim o prace sezonowe.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.