Bezrobocie w Łódzkiem najniższe od ośmiu lat

• Stopa bezrobocia w woj. łódzkim jest najniższa od ośmiu lat.
• W sierpniu wyniosła 9 procent i od czerwca utrzymuje się na jednocyfrowym poziomie.
• W regionie bez pracy pozostaje obecnie ok. 95 tys. osób.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Bezrobocie w Łódzkiem najniższe od ośmiu lat

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/MN

21 wrz 2016 16:17


O sytuacji na rynku pracy poinformował w środę marszałek woj. łódzkiego, Witold Stępień. Podczas spotkania z dziennikarzami podkreślił, że w sierpniu br. bezrobocie w regionie spadło do poziomu 9 procent i to najlepszy wynik od października 2008 r., kiedy wynosiło ono 8,6 proc.

"Do rekordzistów - woj. wielkopolskiego, śląskiego i małopolskiego, gdzie bezrobocie nie przekracza 7 procent jeszcze nam trochę brakuje, ale wskaźnik odnotowany w Łódzkiem należy uznać za naprawdę dobry. W porównaniu do analogicznego okresu sprzed roku liczba zarejestrowanych w ewidencji bezrobotnych osób zmniejszyła się o 16 tysięcy" - powiedział.

Jak dodała wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Łodzi Ewa Fijałkowska najmniejsze bezrobocie w województwie odnotowano w powiatach skierniewickim, rawskim i wieruszowskim (ok. 5 proc.), a w Łodzi wynosi ono 8,6 proc. W całym regionie w sierpniu bez pracy pozostawało blisko 95 tys. osób.

Poinformowano, że w tym okresie powiatowe urzędy pracy dysponowały ponad 10 tys. ofert. "To o dwa tysiące więcej niż przed rokiem, dlatego prognozujemy, że tendencja zmniejszania stopy bezrobocia będzie się utrzymywać" - dodał marszałek.

Jak tłumaczył, wpływ na poprawiającą się kondycję rynku pracy ma sytuacja gospodarcza w kraju oraz aktywizacja bezrobotnych prowadzona przez powiatowe urzędy pracy. W tym roku na różnego rodzaju programy związane z zatrudnieniem woj. łódzkie otrzymało 250,5 mln zł m.in. z Funduszu Pracy i funduszy unijnych.

Czytaj też: Kwiecień 2016 r.: Stopa bezroboca najniższa od 1992 roku. We wszystkich województwach

"Od lat w szczególnej sytuacji na rynku pracy pozostają osoby młode oraz długotrwale bezrobotne. Dla tych grup realizujemy wiele programów - m.in. dla osób poniżej 30. roku życia uruchomiono specjalną linię finansowania ich zatrudnienia. Pracodawcy przez 12 miesięcy otrzymują refundację wynagrodzenia takiej osoby do wysokości płacy minimalnej oraz składki ZUS. Warunkiem jest zobowiązanie przedłużenia zatrudnienia o kolejny rok. W tym roku skorzystało na tym 2,5 tysiąca młodych ludzi" - tłumaczyła Fijałkowska.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.