Bezrobocie w Kujawsko-Pomorskiem jednym z najwyższych w kraju

Bezrobocie w województwie kujawsko-pomorskim w 2014 r. znacząco spadło, ale jest to ciągle jeden z regionów w kraju, gdzie sytuacja na rynku pracy jest najtrudniejsza. Może jednak poszczycić się nieco wyższym od średniej tempem spadku liczby bezrobotnych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Bezrobocie w Kujawsko-Pomorskiem jednym z najwyższych w kraju

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

31 gru 2014 10:10


Na koniec listopada 2014 r. stopa bezrobocia w województwie wynosiła 15,4 proc. (w kraju - 11,4). Wskaźnik malał systematycznie przez cały rok. Jeszcze w styczniu stopa wynosiła 18,8 proc., w kwietniu spadła poniżej 18, w maju poniżej 17, a w sierpniu - poniżej 16 proc.

- Ogólnie - 2014 r. pod względem sytuacji na rynku był trochę lepszy niż poprzedni. Przede wszystkim charakteryzował się spadkiem liczby bezrobotnych zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy - ocenia dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Toruniu, Artur Janas.

- Na początku stycznia mieliśmy 150 145 bezrobotnych, a na koniec listopada - 124 145, czyli mniej o 26 tys. osób, tj. o 17,3 proc. Było to trochę wyższe tempo spadku niż przeciętne w kraju, które wyniosło 16,6 proc - wylicza.

Czytaj też: Kosiniak-Kamysz: Mamy dziewiąty miesiąc spadku bezrobocia

Najlepsza jest sytuacja w dwóch największych miasta w regionie: w Bydgoszczy stopa bezrobocia wynosi 7,7 proc., a w Toruniu - 8,6 proc. W dwóch kolejnych pod względem wielkości ośrodkach sytuacja jest trudniejsza: we Włocławku stopa bezrobocia sięga 18,6 proc. a w Grudziądzu - 16,6 proc. Stosunkowo dobrze jest w powiecie bydgoskim - 11,8 proc.

Jednak, na łączną liczbę 23 powiatów i miast na prawach powiatu w regionie, aż w dziewięciu powiatach bezrobocie przekracza 20 proc. Najtrudniejsza jest sytuacja w powiatach lipnowskim - 24,2 proc. i włocławskim - 24,8 proc., ale jeszcze w styczniu było to odpowiednio - 28,9 proc. i 27,8 proc.

Dyrektor Janas podkreśla, że pomimo pozytywnych zmian, nadal problemem pozostaje wysoka liczba zarejestrowanych bezrobotnych, ale cieszyć może spadek zarejestrowanych w powiecie grudziądzkim - o 24,8 proc., w Grudziądzu - 24,3 i powiecie chełmińskim - 24,2 proc.

Jako pozytywne zjawisko wskazał też zgłoszenie przez pracodawców do końca listopada 76 157 wolnych miejsc pracy i miejsc do aktywizacji zawodowej, czyli aż o 28,1 proc. więcej ofert niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Czytaj też: Paradoks bezrobocia w Polsce. Praca jest, ale tam gdzie nie ma pracowników

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.