Bezrobocie w dół. Głównie wśród młodych bezrobotnych i osób po 50 roku życia

Bezrobocie spada systematycznie od lutego i obecnie wynosi 13,5 proc. Mniej wśród bezrobotnych jest osób do 25 roku życia, powyżej 50 lat oraz bez kwalifikacji.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Bezrobocie w dół. Głównie wśród młodych bezrobotnych i osób po 50 roku życia

PODZIEL SIĘ


Autor: ang

25 cze 2013 14:28


Całkowita liczba zarejestrowanych bezrobotnych wynosi 2 mln 176,3 tys. Spadek od lutego jest wyraźny, choć do osiągnięcia poziomu z zeszłego roku dzieli nas jeszcze 1,1 proc.(maj 2012 r. - 12,6 proc.). W maju przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw spadło i wynosi obecnie 3 699,67 zł.

- Na wysokość wynagrodzenia ma wpływ długość miesiąca. W maju ze względu na dwa „długie weekendy" było sporo mniej dni roboczych, co przełożyło się na wysokość zarobków. Zabrakło także bodźców podnoszących poziom płac, takich jak dodatkowe świadczenia i premie - wyjaśnia Tomasz Hanczarek prezes Work Service.

Liczba bezrobotnych do 25 roku życia zmalała o 4,4 proc. względem zeszłego miesiąca i jest równa 403 tysiącom. Obecnie stanowi ona wartość przybliżoną do poziomu z maja zeszłego roku (396,6 tys.).

- Pozytywny trend dotyczy także ludzi młodych poniżej 25 roku życia. Na szczęście widać wyraźny spadek bezrobocia, bo o aż 4,4 proc. Aby jednak mówić kompleksowo o sytuacji ludzi młodych w Polsce, należy wziąć pod uwagę emigrację zarobkową, która w miesiącach letnich szczególnie się nasila - tłumaczy Krzysztof Inglot dyrektor Działu Rozwoju Rynków w Work Service.

Liczba długotrwale bezrobotnych spadła o 1,5 proc. do 1098,1 tys., natomiast liczba osób powyżej 50 roku życia spadła o 2,5 proc. do 502,8 tys.

- Podobnie jak w przypadku ludzi młodych widać pozytywny trend względem osób powyżej 50 roku życia. Obrazuje to nasze przekonania o coraz większym docenianiu przez polskie przedsiębiorstwa kompetencji i doświadczenia zawodowego, które posiadają osoby po pięćdziesiątce - dodaje Krzysztof Inglot.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.