Bezrobocie rekordowo niskie, ale niewielu Polaków pracuje. Jak to możliwe?

Według danych Eurostatu mamy w Polsce bezrobocie na poziomie 6,9 proc. To zdecydowanie mniej niż średnia unijna, wynosząca 8,9 proc. i przeciętna wartość w strefie euro, wynosząca 10,3 proc. Czy jednak te informacje rzeczywiście oznaczają, że pozostałe kraje Unii mogą nam zazdrościć? Niekoniecznie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Bezrobocie rekordowo niskie, ale niewielu Polaków pracuje. Jak to możliwe?

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

25 mar 2016 15:13


Patrząc na ostatnie dane statystyczne z krajowego rynku pracy, może się wydawać, że w Polsce mamy praktycznie pełne zatrudnienie. Stopa bezrobocia mierzona według BAEL (Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności), stosowana przez GUS i Eurostat spadła od końca 2013 r. aż o trzy punkty procentowe i wynosi obecnie 6,9 proc. To najniższe poziomy od czasu przemian gospodarczych z początku lat 90.

Dodatkowo porównując te wartości z innymi gospodarkami Unii Europejskiej, można odnieść wrażenie, że nasz kraj odniósł prawdziwy sukces w kontekście rynku pracy. Według danych Eurostat na koniec stycznia, Polska ma niższe bezrobocie niż Szwecja (7,0 proc.), Belgia (7,9 proc.) czy Irlandia (8,6 proc.). Teoretycznie jeszcze gorzej wygląda sytuacja w Finlandii (9,4 proc.) czy Francji (10,2 proc.). Gdy jednak spojrzymy na inne parametry rynku pracy, sytuacja wygląda już zupełnie inaczej.

Wskaźnik zatrudnienia, czyli stosunek liczby pracujących do liczby osób w wieku produkcyjnym (15-64 lata), wynosił na koniec 2015 r. 63,7 proc. To mniej niż we Francji (64,3 proc., dane Insee na koniec 2015 r. ), gdzie stopa bezrobocia jest o połowę wyższa niż nad Wisłą. Z kolei w Szwecji wskaźnik zatrudnienia wynosi 76,8 proc. przy tym samym poziomie bezrobocia co w Polsce.

Niskie bezrobocie i niewielkie zatrudnienie. Jak to możliwe?

Szukając przyczyn tak niskiego wskaźnika zatrudnienia, dość szybko dostrzegamy, że wyraźnie zaniżają go osoby w przedziale wieku 55-64 lata. W tym przedziale wiekowym wynosi on, według danych GUS, 45.8 proc. Co ciekawe, akurat w tej grupie stopa bezrobocia jest bardzo niska. To jedynie 4,9 proc. Co to oznacza? Ponad 2,8 mln ludzi, którzy nie tylko nie pracują, ale także pracy nie szukają.

Dodatkowo, według danych Eurostatu na koniec 2014 r., jedynie 32,9 proc. kobiet w Polsce w przedziale wiekowym 55-64 ma zatrudnienie. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ średnia dla całej Unii, wynosi dla tej grupy 45,2 proc. W przypadku Szwecji czy Irlandii ten współczynnik sięga odpowiednio 71,5 proc. i 44,7 proc.. Interesujący jest również fakt, że w tej kategorii wyprzedza nas również Hiszpania (37,8 proc.), a w tym kraju oficjalne bezrobocie jest trzy razy wyższe niż w Polsce i wynosi 20,5 proc.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.