Bezrobocie nie może już tak szybko spadać

• - Możliwości dalszego spadku bezrobocia są ograniczone - uważa Grzegorz Baczewski z Konfederacji Lewiatan.
• Jego zdaniem w tzw. zasobie bezrobocia pozostały głównie osoby z grup oddalonych od rynku pracy, które trudno, a czasami też niechętnie się aktywizują.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Bezrobocie nie może już tak szybko spadać

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

26 wrz 2016 8:55


Po okresie szybkich spadków w pierwszej połowie roku (zaczynaliśmy od poziomu 10,3 proc.), stopa bezrobocia ustabilizowała się na poziomie 8,5 proc.

- Wprawdzie w porównaniu do lipca bezrobocie w sierpniu zmniejszyło się o 0,1 pkt. proc., jednak w praktyce oznacza to spadek liczby bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy o zaledwie 13 tys. - mówi Grzegorz Baczewski, dyrektor departamentu pracy, dialogu i spraw społecznych Konfederacji Lewiatan.

- Może to wynikać z faktu, że w tzw. zasobie bezrobocia pozostały głównie osoby z grup oddalonych od rynku pracy, które trudno, a czasami też niechętnie się aktywizują. W takim przypadku możliwość dalszego obniżania bezrobocia jest ograniczona pomimo ciągle wysokiego zainteresowania pracodawców zwiększaniem zatrudnienia - wyjaśnia.

Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w sierpniu wyniosła 136,8 tys., co oznacza wzrost w porównaniu do lipca o 8 tys. Liczba ta była o niemal 18 tys. wyższa niż w ubiegłym roku.

- Widać z tego, że pracodawcy ciągle intensywnie szukają pracowników, ale coraz trudniej im ich znaleźć. Dlatego częściej zgłaszają się do urzędów pracy, które też mają coraz większe trudności ze znalezieniem kandydatów do pracy. W takich warunkach możliwości dalszego spadku bezrobocia są ograniczone - uważa Baczewski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.