Bezrobocie nie może już tak szybko spadać

0 0
Bezrobocie nie może już tak szybko spadać
Pracodawcy ciągle intensywnie szukają pracowników, ale coraz trudniej im ich znaleźć. (Fot.: Urząd Pracy w Słupsku)

• - Możliwości dalszego spadku bezrobocia są ograniczone - uważa Grzegorz Baczewski z Konfederacji Lewiatan.
• Jego zdaniem w tzw. zasobie bezrobocia pozostały głównie osoby z grup oddalonych od rynku pracy, które trudno, a czasami też niechętnie się aktywizują.

Po okresie szybkich spadków w pierwszej połowie roku (zaczynaliśmy od poziomu 10,3 proc.), stopa bezrobocia ustabilizowała się na poziomie 8,5 proc.

- Wprawdzie w porównaniu do lipca bezrobocie w sierpniu zmniejszyło się o 0,1 pkt. proc., jednak w praktyce oznacza to spadek liczby bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy o zaledwie 13 tys. - mówi Grzegorz Baczewski, dyrektor departamentu pracy, dialogu i spraw społecznych Konfederacji Lewiatan.

- Może to wynikać z faktu, że w tzw. zasobie bezrobocia pozostały głównie osoby z grup oddalonych od rynku pracy, które trudno, a czasami też niechętnie się aktywizują. W takim przypadku możliwość dalszego obniżania bezrobocia jest ograniczona pomimo ciągle wysokiego zainteresowania pracodawców zwiększaniem zatrudnienia - wyjaśnia.

Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w sierpniu wyniosła 136,8 tys., co oznacza wzrost w porównaniu do lipca o 8 tys. Liczba ta była o niemal 18 tys. wyższa niż w ubiegłym roku.

- Widać z tego, że pracodawcy ciągle intensywnie szukają pracowników, ale coraz trudniej im ich znaleźć. Dlatego częściej zgłaszają się do urzędów pracy, które też mają coraz większe trudności ze znalezieniem kandydatów do pracy. W takich warunkach możliwości dalszego spadku bezrobocia są ograniczone - uważa Baczewski.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.