Bezrobocie na Śląsku nieznacznie w dół

0 0
Bezrobocie na Śląsku nieznacznie w dół

Po raz pierwszy od ośmiu miesięcy w marcu nieznacznie zmniejszyło się bezrobocie w woj. śląskim - wynika z szacunkowych danych, jakie napłynęły do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach.

Po lutym tego roku w regionie było niespełna 226,8 tys. zarejestrowanych bezrobotnych - najwięcej od początków 2007 roku. Po raz ostatni nieznaczny spadek bezrobocia zanotowano w lipcu zeszłego roku. Od tego momentu, aż do marca 2013 r. liczba bezrobotnych stale rosła.
W marcu - według wstępnych danych - liczba zarejestrowanych bezrobotnych zmalała o 1308 osób, co powinno spowodować spadek stopy bezrobocia o 0,1 proc., do poziomu 12 proc. wobec ponad 14 proc. średnio w Polsce.

Urzędy pracy szacują, że w końcu marca w regionie zarejestrowanych było 225 tys. 482 bezrobotnych. Największy spadek bezrobocia nastąpił w Sosnowcu, powiecie częstochowskim, żywieckim i bielskim.

O marcowym spadku bezrobocia w niektórych regionach Polski, w tym na Śląsku, zadecydował wzrost liczby wyłączeń z ewidencji bezrobotnych, przy zmniejszonym napływie nowych osób. Powodem wyłączeń było w głównej mierze podjęcie pracy, ale także wzrost liczby osób bezrobotnych aktywizowanych przez powiatowe urzędy pracy w ramach tzw. aktywnych form przeciwdziałania bezrobociu, jak staże u pracodawców oraz okresowa refundacja kosztów zatrudnienia pracownika.

Jednym z wyznaczników sytuacji na rynku pracy jest m.in. skala zwolnień grupowych w regionie. Tylko w ciągu dwóch pierwszych miesięcy tego roku pracodawcy zwolnili w ten sposób w woj. śląskim 4 tys. 550 osób, czyli prawie tyle, ile w całym 2011 roku (niespełna 4,9 tys.). W ubiegłym roku w ramach zwolnień grupowych pracę w regionie straciło ponad 8,3 tys. osób.

Największe w tym roku redukcje zatrudnienia miały miejsce w tyskiej fabryce samochodów Fiata, gdzie pracę straciło 1450 osób. Kolejnych kilkuset pracowników zwolniły firmy kooperujące z tym zakładem. Na aktywizację zwolnionych urzędy pracy w regionie dostały dodatkowe środki z rezerwy ministra pracy.

 

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.