Bezrobocie na poziomie niższym niż 14 proc.

Stopa bezrobocia na koniec br. ukształtuje się na poziomie niższym niż 14 proc. - ocenił prezes Głównego Urzędu Statystycznego Janusz Witkowski. Dodał, że w kolejnych miesiącach bezrobocie będzie wyższe niż w analogicznych miesiącach 2012 r.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Bezrobocie na poziomie niższym niż 14 proc.

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

3 cze 2013 12:14


Witkowski ocenia, że utrzymująca się od kilku miesięcy stopa bezrobocia na poziomie o 1 pkt proc. wyższym niż w analogicznym okresie 2012 r. jest wynikiem spowolnienia gospodarczego, ale z miesiąca na miesiąc różnica między 2013 r. a 2012 r. będzie maleć.

"Dane dotyczące zarówno bezrobocia rejestrowanego, jak i aktywności ekonomicznej martwią, ale nie może być inaczej, jeśli wskaźniki są tak wysokie. Jest to efekt kontynuacji spowolnienia w gospodarce narodowej oraz także niesprzyjających warunków pogodowych. Część prac, które w poprzednich latach ruszały już w marcu, w tym roku zostały przeniesione na kwiecień, a nawet na maj. Długa zima miała istotny wpływ na rynek pracy. Wraz z trwającym spowolnieniem gospodarczym, o czym świadczą wyniki za I kwartał 2013 r. sprawiła, że bezrobocie utrzymuje się na podwyższonym poziomie" - powiedział Witkowski.

Z danych GUS wynika, że bezrobocie liczone według BAEL wzrosło w I kwartale 2013. do 11,3 proc. z 10,1 proc. w IV kwartale 2012 r.

Stopa bezrobocia w 2013 r. utrzymuje się na poziomie +/- o 1 pkt proc. wyższym niż w odpowiednich miesiącach 2012 r. W styczniu było to 14,2 proc. wobec 13,2 proc., w lutym 14,4 proc. wobec 13,4 proc., w marcu 13,3 proc. wobec 14,3 proc., zaś w kwietniu 14,0 proc. wobec 12,9 proc.

"Wszystko wskazuje na to, że w II połowie różnica między liczbą zarejestrowanych bezrobotnych w zeszłym roku a ich liczbą w tym roku będzie się stopniowo zmniejszać. Jeżeli nastąpi spodziewane przez ekonomistów i analityków ożywienie gospodarcze w II połowie roku, to w III kwartale z pewnością sytuacja na rynku pracy będzie się szybciej poprawiać niż przed rokiem. Także sezonowy wzrost liczby bezrobotnych w IV kwartale będzie mniejszy niż w tym samym okresie zeszłego roku" - dodał.

Zdaniem Witkowskiego mimo zniwelowania różnicy w liczbie bezrobotnych w 2013 r. i 2012 r., ich bezwzględna liczba nadal pozostanie wyższa w tym roku.

"W kolejnych miesiącach liczba bezrobotnych nie będzie niższa niż w analogicznych miesiącach 2012 roku, ale różnica będzie coraz mniejsza. Aby w którymś miesiącu bezrobocie było niższe niż rok wcześniej potrzebowalibyśmy naprawdę dużego przyspieszenia gospodarczego w II kwartale, a na aż taki wzrost gospodarczy się nie zanosi" - powiedział.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.