Bezrobocie, luty 2018 r.: Bezrobotnych znów ubywa

Stopa bezrobocia w lutym 2018 r. spadła o 0,1 proc. w porównaniu do styczniu tego samego roku. Spadek bezrobocia wystąpił w sześciu województwach.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Bezrobocie, luty 2018 r.: Bezrobotnych znów ubywa

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

7 mar 2018 12:56


  • Stopa bezrobocia w lutym wyniosła 6,8 proc. vs 6,9 proc. w styczniu - podało Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.
  • W końcu lutego 2018 roku liczba bezrobotnych wyniosła 1 127,8 tys. osób.
  • Analitycy szacowali, że stopa bezrobocia w lutym wyniesie 6,9 proc.

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 6,8 proc. w lutym 2018 r. wobec 6,9 proc. w poprzednim miesiącu - szacuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS), powołując się na dane z urzędów pracy. Wskaźnik ten okazał się o 1,6 pkt proc. niższy niż rok wcześniej.

- W końcu lutego br. stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 6,8 proc. W porównaniu ze styczniem br. spadła o 0,1 punktu procentowego. Spadek na tym samym poziomie (o 0,1 pkt proc.) zaobserwowano w analogicznym okresie rok temu (luty 2017 - styczeń 2017), gdy natężenie bezrobocia zmniejszyło się z 8,5 do 8,4 proc.. Co ważne, rok do roku stopa bezrobocia spadła o 1,6 punktu procentowego. Identyczny wskaźnik bezrobocia w lutym odnotowano w 1991 roku, a więc 27 lat temu - podał resort.

Spadek stopy bezrobocia w lutym br. w porównaniu do stycznia br. wystąpił w 6 województwach. W pięciu spośród stopa bezrobocia zmniejszyła się o 0,1 punktu procentowego, a w jednym (opolskim) – 0,2 punktu procentowego. Natężenie bezrobocia o 0,1 punktu procentowego wzrosło tylko w jednym województwie (pomorskim), a w pozostałych 9 regionach pozostało na poziomie sprzed miesiąca.

Czytaj też: Takie jest bezrobocie w krajach UE

W końcu lutego 2018 roku liczba bezrobotnych wyniosła 1 127,8 tys. osób. W porównaniu do końca stycznia br. było ich o 5,9 tys. mniej (0,5 proc.). W porównaniu z lutym ubiegłego roku liczba bezrobotnych spadła o 255,5 tys. osób (18,5 proc.).

- Jak wynika z danych urzędów pracy, spadek liczby bezrobotnych był wynikową spadku napływu do bezrobocia przy jednoczesnym wzroście odpływu. Wzrost liczby wyrejestrowań wynikał z aktywizowania coraz większej liczby bezrobotnych. Nie bez znaczenia na sytuację na rynku pracy miała gwałtowna zmiana warunków pogodowych. Spowodowała ona zahamowanie w rozpoczynaniu niektórych prac sezonowych. To zaś wpłynęło na spadek liczby ofert zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy - poinformowało ministerstwo.

W tegorocznej ustawie budżetowej rząd przyjął, że stopa bezrobocia rejestrowanego wyniesie 6,4 proc.na koniec 2018 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.