Bezrobocie głównym problemem mniejszości romskiej w Polsce

0 0
Bezrobocie głównym problemem mniejszości romskiej w Polsce
Prezes Stowarzyszenia Romów w Polsce Roman Kwiatkowski wielokrotnie podkreślał, że zagrożeniem dla Romów jest stygmatyzacja. (for.: flickr.com/CC BY 2.0)

Dzięki działaniom administracji publicznej poprawiły się m.in. warunki życia Romów w Polsce. Jednak problemem są wciąż wysokie bezrobocie i niski poziom wykształcenia - wynika z informacji NIK przedstawionej we wtorek (9 lutego) sejmowej komisji.

Najważniejsze informacje i wnioski z kontroli działań administracji publicznej na rzecz ochrony praw mniejszości romskiej w Polsce przedstawił na posiedzeniu sejmowej komisji mniejszości narodowych i etnicznych wiceprezes NIK Jacek Uczkiewicz.

Jak mówił, kontrolę przeprowadziła delegatura NIK we Wrocławiu, a jej celem była ocena realizacji przez właściwych ministrów, wojewodów oraz organy samorządowe zadań publicznych na rzecz ochrony praw mniejszości romskiej w Polsce. Zadania te wynikały z Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce na lata 2004-2013.

"Ustalenia kontroli NIK wskazują, że dzięki działaniom wynikających z ustawy o mniejszościach i wykonywaniu zadań z programu romskiego stworzono warunki umożliwiające mniejszości romskiej zachowanie tożsamości etnicznej - obyczajów, tradycji, kultury, zapewniono jej prawo do edukacji, opieki zdrowotnej i uczestnictwa w życiu lokalnych społeczności" - powiedział wiceprezes NIK.

Jednak izba zwraca uwagę, że pomimo poprawy sytuacji społeczno-ekonomicznej Romów, wciąż pozostają oni grupą społecznie zmarginalizowaną. "Jest to spowodowane m.in. wciąż niedostatecznym poziomem wykształcenia oraz wysokim bezrobociem, co stanowi olbrzymie zagrożenie dla wszelkiego rodzaju wykluczeń" - podkreślił wiceszef NIK.

Dodał, że program romski, którego celem było "zapewnienie pełnego uczestnictwa Romów w życiu społeczeństwa obywatelskiego i zniwelowanie różnic dzielących tę grupę od reszty społeczeństwa", rozwijał się powoli, ale systematycznie.

"Realizacja programu poprawiła sytuację mniejszości romskiej w większości obszarów, w poszczególnych gminach, w miarę możliwości zmodernizowano lub wyremontowano mieszkania socjalne, podłączono osiedla romskie do wodociągów, kanalizacji lub zapewniono sanitariaty kontenerowe" - powiedział Uczkiewicz.

Dodał, że w obszarze edukacji m.in. sfinansowano wydanie pierwszego elementarza dla dzieci romskich oraz wyposażono dzieci i młodzież romską w podręczniki i przybory szkolne. Dofinansowano także inicjatywy artystyczne i romskie wydawnictwa.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.