Bezdomni wracają na rynek pracy

Jak wynika z raportu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej liczba osób bez dachu nad głową w 2013 roku przekroczyła 40 tysięcy. Z każdym rokiem jest coraz gorzej. Co jest tego przyczyną, ciężko dokładnie stwierdzić. Coraz częściej bezdomnym pomagają wolontariusze.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Bezdomni wracają na rynek pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: Portalsamorzadowy.pl

www.portalsamorzadowy.pl

20 sie 2013 10:17


W Polsce bezdomnym pomaga około sto organizacji. Najwięcej osób nie mających stałego zamieszkania jest w Warszawie. Widząc skalę tego problemu w 2010 roku Przedstawiciele Fundacji Kapucyńskiej, Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju Biura Projektowego (UNDP), organizacji pozarządowych, firm i instytucji działających na rzecz rozwoju i wsparcia ekonomii społecznej zainicjowali Partnerstwo na rzecz wychodzenia z bezdomności.

Anioł w Warszawie

Każdego dnia przy jadłodajni Klasztoru Braci Mniejszych Kapucynów w Warszawie gromadzi się około 300 bezdomnych. Stała obecność i wspólne obiady zachęcają część osób do poprawy swojego życia, podjęcia terapii i znalezienia pracy. Z drugiej strony, wokół jadłodajni skupionych jest około 90 wolontariuszy gotowych zaangażować się w stałą pomoc na rzecz osób bezdomnych.

„Anioł w Warszawie" to projekt, który łączy motywację wolontariuszy oraz potrzeby osób bezdomnych. - Program zakłada przydzielenie osobie bezdomnej przysłowiowego Anioła Stróża. Jego rolą jest wspieranie osób na każdym etapie procesu wychodzenia z bezdomności, a przede wszystkim motywowanie do podejmowania próby usamodzielniania się - tłumaczy Agnieszka Orzechowska, koordynatorka lokalnych partnerstw UNDP.

Dzielmy się doświadczeniem

Aktywizacją społeczno-zawodową podopiecznych Fundacji Kapucyńskiej zajęli się również Aniołowie Ekonomii Społecznej. Są to menadżerzy i menadżerki, którzy poświęcają swój czas, a często i własne pieniądze na pomoc osobom, które z jakiś przyczyn zostały wykluczone społecznie. Dzielą się własnym doświadczeniem zawodowym, pomagając przy założeniu własnego biznesu, podniesieniu kompetencji zawodowych i wsparciu w realizacji inicjatyw społecznych.

- W pomoc warszawskiemu partnerstwa na rzecz wychodzenia z bezdomności zaangażowała się dwójka z nich. W drugiej połowie 2010 roku Katarzyna Gurszyńska z firmy Randstad postawiła sobie za cel pomoc podopiecznym Fundacji. Razem z firmą Randstad zajęli się aktywizacją społeczno-zawodową osób bezdomnych - dodaje Agnieszka Orzechowska.
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.