www.portalsamorzadowy.pl

Bezdomni wracają na rynek pracy

0 0
Bezdomni wracają na rynek pracy

Jak wynika z raportu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej liczba osób bez dachu nad głową w 2013 roku przekroczyła 40 tysięcy. Z każdym rokiem jest coraz gorzej. Co jest tego przyczyną, ciężko dokładnie stwierdzić. Coraz częściej bezdomnym pomagają wolontariusze.

W Polsce bezdomnym pomaga około sto organizacji. Najwięcej osób nie mających stałego zamieszkania jest w Warszawie. Widząc skalę tego problemu w 2010 roku Przedstawiciele Fundacji Kapucyńskiej, Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju Biura Projektowego (UNDP), organizacji pozarządowych, firm i instytucji działających na rzecz rozwoju i wsparcia ekonomii społecznej zainicjowali Partnerstwo na rzecz wychodzenia z bezdomności.

Anioł w Warszawie

Każdego dnia przy jadłodajni Klasztoru Braci Mniejszych Kapucynów w Warszawie gromadzi się około 300 bezdomnych. Stała obecność i wspólne obiady zachęcają część osób do poprawy swojego życia, podjęcia terapii i znalezienia pracy. Z drugiej strony, wokół jadłodajni skupionych jest około 90 wolontariuszy gotowych zaangażować się w stałą pomoc na rzecz osób bezdomnych.

„Anioł w Warszawie" to projekt, który łączy motywację wolontariuszy oraz potrzeby osób bezdomnych. - Program zakłada przydzielenie osobie bezdomnej przysłowiowego Anioła Stróża. Jego rolą jest wspieranie osób na każdym etapie procesu wychodzenia z bezdomności, a przede wszystkim motywowanie do podejmowania próby usamodzielniania się - tłumaczy Agnieszka Orzechowska, koordynatorka lokalnych partnerstw UNDP.

Dzielmy się doświadczeniem

Aktywizacją społeczno-zawodową podopiecznych Fundacji Kapucyńskiej zajęli się również Aniołowie Ekonomii Społecznej. Są to menadżerzy i menadżerki, którzy poświęcają swój czas, a często i własne pieniądze na pomoc osobom, które z jakiś przyczyn zostały wykluczone społecznie. Dzielą się własnym doświadczeniem zawodowym, pomagając przy założeniu własnego biznesu, podniesieniu kompetencji zawodowych i wsparciu w realizacji inicjatyw społecznych.

- W pomoc warszawskiemu partnerstwa na rzecz wychodzenia z bezdomności zaangażowała się dwójka z nich. W drugiej połowie 2010 roku Katarzyna Gurszyńska z firmy Randstad postawiła sobie za cel pomoc podopiecznym Fundacji. Razem z firmą Randstad zajęli się aktywizacją społeczno-zawodową osób bezdomnych - dodaje Agnieszka Orzechowska.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.