Bez angielskiego ani rusz. To konieczność, jeśli chce się znaleźć dobrą pracę

Wymóg znajomości języka angielskiego pojawia się w 44 proc. ogłoszeń o pracę. W jakich branżach osobom, które nie mówią po angielsku, najtrudniej będzie znaleźć posadę?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Bez angielskiego ani rusz. To konieczność, jeśli chce się znaleźć dobrą pracę

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

24 wrz 2014 11:08


Angielski w pracy najbardziej potrzeby jest specjalistom ds. IT. 74 proc. ofert skierowanych do ekspertów z obszaru rozwoju oprogramowania i 70 proc. ofert skierowanych do specjalistów z zakresu administracji zawiera wymóg znajomości tego języka.

Czytaj też: Polacy mówią po angielsku? Niezupełnie...

- Znajomość języka angielskiego zapewnia dostęp do wiedzy. Instrukcje, manuale, fora i blogi technologiczne – to narzędzia na co dzień potrzebne w pracy a najlepsze, najciekawsze i najbardziej aktualne zazwyczaj są właśnie w języku angielskim. Często też same systemy, czy to tworzone, czy utrzymywane są w języku angielskim. Od tego języka nie da się uciec w naszej branży – tłumaczy Maciej Chwiłoc, dyrektor rozwoju produktu w Grupie Pracuj.

Czytaj też: Pracodawcy weryfikują znajomość języka obcego wśród kandydatów

Administracja biurowa i działy finansowe potrzebują poliglotów

Do pracy w administracji biurowej również konieczny jest angielski. 62 proc. ofert pracy zawiera wymóg znajomości tego języka. Co ciekawe, dwukrotnie częściej niż wśród wszystkich ogłoszeń wymaga się języka niemieckiego; ofert pracy do administracji biurowej ze znajomością tego języka jest 18 proc. Język francuski pojawia się w niemal co dziesiątej ofercie.

Podobną sytuację można zaobserwować w przypadku ofert dla ekonomistów i finansistów, co szósta z nich zawiera wymóg znajomości języka angielskiego, niemal co siódma języka niemieckiego, a co dziesiąta francuskiego.  Może to wynikać z faktu, że finansiści często znajdują zatrudnienie w outsourcingu.

- Umiejętność komunikowania się w co najmniej dwóch językach obcych jest szczególnie wymagana w sektorze centrów usług wspólnych, między innymi na stanowiskach finansowo-księgowych - tłumaczy Magdalena Zagrodnik – Team Leader SSC/BPO w firmie doradztwa personalnego People.

Czy można obejść się bez znajomości angielskiego?

Angielski jest też bardzo potrzeby w pracy w turystyce/hotelarstwie, marketingu, HR czy  inżynierii; ponad połowa ofert pracy z tych obszarów zawiera wymóg języka angielskiego. Analiza ofert pracy wskazuje, że znajomość tego najpopularniejszego języka obcego niemal zawsze pomaga w znalezieniu pracy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

stan 2014-09-24 14:10:43

już wkrótce najbardziej pożądanym jezykiem - będzie rosyjski