Benefity w IT: Co „kręci” mężczyzn, a co kobiety, co młodych a co doświadczonych pracowników?

Benefity stanowią spore wyzwanie dla działów HR i są kwestią, o którą coraz częściej pytają kandydaci na rozmowach kwalifikacyjnych. Nietypowe projekty, ciekawe szkolenia, możliwość pracy zdalnej – każdy pracownik wymaga indywidualnego podejścia i propozycji „szytej na miarę” jego potrzeb. Okazuje się, że na inne kwestie zwracają uwagę kobiety, mężczyźni, osoby dopiero rozpoczynające pracę w zawodzie czy pracownicy z kilkuletnim doświadczeniem.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Benefity w IT: Co „kręci” mężczyzn, a co kobiety, co młodych a co doświadczonych pracowników?

PODZIEL SIĘ


Autor: aw

11 sie 2017 10:19


• Motywacja pracowników w branży IT odgrywa kluczową rolę zarówno w codziennej pracy doświadczonych specjalistów, jak i podczas procesów rekrutacyjnych.

• Specjaliści IT cenią oferowane im benefity i możliwości rozwoju.

• Benefity to zatem spore wyzwanie dla działów HR i są kwestią, o którą coraz częściej pytają kandydaci na rozmowach kwalifikacyjnych.

 

W wymagającej dla pracodawców branży IT coraz większe znaczenie odgrywa już nie tyle samo wynagrodzenie, a właśnie oferowane pracownikom korzyści pozapłacowe. Kwestie finansowe w sektorze informatycznym kształtują się na poziomie znacznie przekraczającym średnią krajową i dla większości osób nie są już decydującym czynnikiem wpływającym na podjęcie nowej pracy.

Jakie są zatem pozostałe elementy istotne dla specjalistów w tej branży? By to sprawdzić, firma IT-Leaders opracowała badania i raport nt. motywatorów pozapłacowych wśród polskich specjalistów z branży IT.

Kluczowe benefity pozapłacowe wg specjalistów IT

Jak wynika z badania, szczególnie istotne są dla nich: elastyczny czas pracy (77 proc.), możliwość pracy zdalnej (75 proc.), nauka nowych technologii (75 proc.), udział w nowych projektach (62 proc.) oraz programy szkoleniowe oferowane przez firmę (59 proc.).

Największą wagę do benefitów pozapłacowych przywiązują osoby w wieku 25-34 lat. Posiadają już doświadczenie w branży, są cenieni przez pracodawców, zasypywani wieloma ofertami, dlatego wiedzą, że mogą pozwolić sobie na wysokie wymagania.

Kobiety i mężczyźni zazwyczaj podobnie postrzegają rolę poszczególnych benefitów. Na szczególną uwagę zasługuje jednak fakt, iż kobiety w branży IT znacznie wyżej od mężczyzn stawiają pakiety zdrowotne (65 proc. kobiet, wobec 44 proc. mężczyzn) oraz elastyczny czas pracy (83 proc. kobiet, wobec 75 proc. mężczyzn).

źródło: Raport IT-Leaders źródło: Raport IT-Leaders

Coraz większe znaczenie dla osób związanych z branżą IT mają relacje panujące w pracy. Zdecydowana większość (96 proc.) ankietowanych odpowiedziała, że ważne jest dla nich bycie docenianym w miejscu pracy. 77 proc. specjalistów IT uważa za istotne możliwość ingerencji w projekt i zgłaszania własnych pomysłów (wśród programistów i testerów 80 proc. wyraża taką opinię).

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.