Będzie praca dla tysiąca osób. Gwarancja na 50 lat

Zamknięta w końcu lat 90-tych kopalnia Siersza doczeka się ponownego wznowienia wydobycia. Ostatnie dni przyniosły znaczący postęp w realizacji tego projektu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Będzie praca dla tysiąca osób. Gwarancja na 50 lat

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.pl (Jerzy Dudała)

wnp.pl

4 lis 2014 10:52


Inwestorem jest polski podmiot Kopalnia Węgla Kamiennego Siersza, który opłacił dostęp do dokumentacji złoża, zgodnie z umową z ministrem środowiska.

Autorem projektu jest Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki, budowniczy i były dyrektor kopalni Budryk.

Czytaj też: Premier: Budowa elektrowni to praca i przyszłość dla kopalń

Pod kierownictwem Jerzego Markowskiego powstaje dokumentacja koncesyjna i projektowa, która jest niezbędna dla wznowienia wydobycia węgla w złożu, w którym do głębokości ok. 300 m zalega prawie 250 mln ton węgla energetycznego. Takiego samego, jaki polska energetyka i ciepłownictwo sprowadza z zagranicy.

- Kopalnia da pracę dla przeszło tysiąca osób oraz ożywi rynek usług przemysłowych w rejonie Trzebini - zaznacza Jerzy Markowski.

Z tego względu postęp prac z uwagą śledzi i wspiera burmistrz Trzebini, Stanisław Szczurek, były pracownik dozoru ruchu górniczego w byłej kopalni Siersza.

Czytaj też: Chojnacki: Za górnictwo powinien odpowiadać ktoś, kto się na nim zna

- Ostatni tydzień przyniósł przełomowe wydarzenie w realizacji projektu, gdyż komisja zasobów kopalnych zatwierdziła dokumentację geologiczną złoża, która jest podstawą wniosku koncesyjnego już na eksploatację węgla - podkreśla Jerzy Markowski. - Pozostało dokończyć pracę nad projektem zagospodarowania złoża oraz raportem oddziaływania na środowisko i można rozpocząć roboty górnicze, zaraz po otrzymaniu koncesji od ministra środowiska.

Według Jerzego Markowskiego należy się spodziewać, że kopalnia wznowi wydobycie w ciągu ok. 2 lat od uzyskania koncesji, dając roczną produkcję ok. 1,5 mln ton oraz stałe zatrudnienie na ok. 50 lat.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.