Będą zmiany w zasadach obsadzania wakatów sędziowskich

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o sądach, która ma skrócić postępowania w sprawie powoływania sędziów na wolne stanowiska. Do postępowań tych zostanie m.in. wprowadzona procedura elektroniczna. Ustawa wejdzie w życie 1 października.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Będą zmiany w zasadach obsadzania wakatów sędziowskich

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

7 kwi 2014 15:28


O podpisaniu ustawy poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta.

Jak wskazano, obecnie postępowanie ws. obsadzenia wolnych stanowisk sędziowskich od momentu obwieszczenia o wakacie do uzyskania przez kandydata nominacji sędziowskiej - trwa średnio około roku. Taki stan jest jednym z powodów nieobsadzenia 600 etatów sędziowskich.

Procedura może być jeszcze dłuższa, bo jedna z niedawnych nowelizacji Prawa o ustroju sądów powszechnych, która weszła w życie w 2012 r., wprowadziła sformalizowane procedury odwoławcze, co dodatkowo wydłuża całe postępowanie nominacyjne. Rządowi eksperci wyliczyli, że nowe rozwiązania, które poparł Senat, skrócą proces obsadzania stanowisk sędziowskich do ok. 200 dni.

Z mocy ustawy obieg dokumentów w tej sprawie ma przybrać formę elektroniczną, zamiast pisemnej (papierowej). W przypadku, gdy dokumenty w oryginale mają postać pisemną powinno się je przekonwertować takich dokumentów na postać elektroniczną. Zmiany dotyczą zarówno etapu postępowania przed prezesem właściwego sądu, jak również etapu postępowania przed Krajową Radą Sądownictwa.

Jeden z najważniejszych punktów nowelizacji zakłada, że kandydaci nie będą już mogli kandydować na więcej niż jedno wolne stanowisko sędziowskie - aż do czasu zakończenia procedury wynikającej z pierwszego zgłoszenia. Praktyka zgłaszania się na różne stanowiska dziś jest powszechna. Jak podaje Kancelaria Prezydenta obecnie na jedno wolne stanowisko przypada średnio 7-9 zgłoszeń i 3-4 kandydatów.

Po wprowadzeniu procedury elektronicznej każdy kandydat do objęcia stanowiska sędziego zakładałby konto w systemie teleinformatycznym, a wszystkie dokumenty dotyczące powołania go na stanowisko sędziowskie - dotychczas papierowe - byłyby zastępowane dokumentami elektronicznymi. Doręczenia dokumentów i zawiadomienia również odbywałyby się drogą elektroniczną. Z systemu teleinformatycznego obsługującego postępowanie nominacyjne korzystałaby także Krajowa Rada Sądownictwa.

W ustawie zapisano, że kandydat na sędziego nie będzie mógł ubiegać się równolegle o kilka wolnych stanowisk. Nowelizacja ma też usprawnić oceny kwalifikacji kandydatów.
Dotychczasowy system oceny dokonywanej przez sędziego wizytatora nie sprawdził się, bo na zwolnione stanowiska zgłasza się z reguły kilkudziesięciu i więcej kandydatów, a liczba sędziów wizytatorów jest niewielka. Kwalifikacje kandydata miałby więc oceniać sędzia wyznaczony przez prezesa sądu, a nie sędzia wizytator.
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.