Będą zatrudniać czy zwalniać? Poznajcie plany pracodawców na najbliższy kwartał

Polska znalazła się na szóstym miejscu państw regionu EMEA, w których o pracę będzie najłatwiej. W dziewięciu z dziesięciu badanych sektorach gospodarki oraz we wszystkich badanych regionach Polski oczekuje się wzrostu poziomu zatrudnienia.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Będą zatrudniać czy zwalniać? Poznajcie plany pracodawców na najbliższy kwartał

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

8 wrz 2015 8:50


Jak wynika z opublikowanego przez ManpowerGroup, firmę doradztwa personalnego, kwartalnego raportu Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia pracodawcy w Polsce są zauważalnie optymistyczni co do planów zwiększania zatrudnienia w IV kwartale 2015 r. Prognoza netto zatrudnienia dla Polski po korekcie sezonowej wynosi +7 proc.

Czytaj też: Work Service, praca, wynagrodzenia: Pracodawcy planują rekrutacje i podwyżki

Odnotowywany wynik jest pozytywny już dziesiąty kwartał z rzędu. W ujęciu kwartalnym prognoza wzrosła o 2 punkty procentowe, a w ujęciu rocznym pozostaje na zbliżonym poziomie. Spośród 751 przebadanych w Polsce pracodawców, 11 proc. przewiduje zwiększenie całkowitego zatrudnienia, 5 proc. zamierza redukować etaty a 78 proc. nie planuje zmian personalnych w najbliższym kwartale.

Wzrasta poziom zatrudnienia w Polsce

– Sytuacja na rynku pracy jest stabilna i optymistyczna – komentuje Iwona Janas, dyrektor generalna ManpowerGroup w Polsce. – U pracodawców w całym kraju obserwujemy wzrost popytu na powiększanie swoich zespołów. Pod względem oceny sytuacji na rynku pracy, Polska wypada dobrze również w porównaniu do innych państw Unii Europejskiej. Po wakacjach możemy spodziewać się wprawdzie pewnego spadku zapotrzebowania na pracowników sezonowych, nie wpłynie to jednak na ogólny obraz rynku pracy, który jest pozytywny i przychylny kandydatowi. Przewidujemy, że to tendencja rosnąca, pod znakiem której będą przebiegały kolejne miesiące. Idąc za tym, możemy spodziewać się pewnego wzrostu nakładów na wynagrodzenia oraz systemy motywacji pracowniczej, czego pierwsze sygnały obserwujemy już teraz – dodaje.

W IV kwartale 2015 r. w dziewięciu z 10 badanych sektorach prognoza netto zatrudnienia jest dodatnia. Najwyższy wynik odnotowano dla sektora transport/logistyka/komunikacja, +14 proc.. Wyraźny optymizm widać także w branżach budownictwo oraz rolnictwo/leśnictwo/rybołówstwo, po +11 proc. dla obu.

Czytaj też: Specjaliści i menedżerowie bez problemu znajdą pracę

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.