Będą nowe miejsca pracy w przedsiębiorstwach ekonomii społecznej

0 0
Będą nowe miejsca pracy w przedsiębiorstwach ekonomii społecznej
Ekonomia społeczna jest nastawiona na efekty społeczne, a nie biznesowe (fot. flickr)

24 mln zł m.in. na tworzenie nowych miejsc pracy w przedsiębiorstwach ekonomii społecznej jest do zdobycia w Podlaskiem z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. W czwartek (17 grudnia) ruszył nabór wniosków, można je składać do końca grudnia.

Pieniądze pochodzą z UE z Europejskiego Funduszu Społecznego (ponad 21,4 mln zł) oraz z budżetu państwa (ponad 2,5 mln zł). Mogą się o nie starać jedynie Ośrodki Wsparcia Ekonomii Społecznej (OWES), które mają stosowne akredytacje ministra ds. zabezpieczenia społecznego. Potwierdzają one, że jakość usług wsparcia ekonomii społecznej świadczona przez te ośrodki jest wysoka. W Podlaskiem są trzy OWES: w Białymstoku, Łomży i Suwałkach.

Ekonomia społeczna jest taką sferą aktywności obywatelskiej w gospodarce, która jest nastawiona na efekty społeczne, a nie biznesowe. Służy głównie integracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem lub marginalizacją społeczną. W podmiotach ekonomii społecznej znajdują oni miejsca pracy, a zysk czy nadwyżka uzyskiwana wskutek prowadzenia tej działalności służy celom społecznym i jest na nie przeznaczany.

"Działania OWES w ramach projektów będą ukierunkowane przede wszystkim na tworzenie nowych miejsc pracy w istniejących przedsiębiorstwach społecznych, a także zakładanie nowych przedsiębiorstw społecznych" - poinformowała PAP wicedyrektor departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku Małgorzata Kukor-Kołodko.

Wyjaśniła, że przedsiębiorstwo społeczne będzie mogło dostać wsparcie w formie szkoleń z prowadzenia takiej działalności czy specjalistycznego doradztwa biznesowego( doradztwo prawne, księgowe, marketingowe, finansowe, wsparcie innowacji lub planów rozwoju) ale też np. dostać dotację w wysokości do 20 tys. zł na utworzenie nowego miejsca pracy. "Wsparciem objęte zostaną także osoby zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, szczególnie osoby bezrobotne, dla których przystąpienie bądź zatrudnienie w przedsiębiorstwie społecznym jest szansą na aktywizację zawodową" - poinformowała Małgorzata Kukor-Kołodko.

Z danych Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Białymstoku, który prowadzi monitoring stanu ekonomii społecznej w regionie w ramach wieloletniego ( 2013-2020) programu rozwoju tej dziedziny w Podlaskiem, wynika, że w województwie podlaskim - w porównaniu do innych regionów - podmiotów ekonomii społecznej jest wciąż stosunkowo mało. Ośrodek informuje o tym w raporcie zamieszczonym na swojej stronie. ROPS podaje w nim, że w 2014. r. w Podlaskiem rozpoczęło działalność 16 spółdzielni socjalnych i 27 organizacji pozarządowych (6 organizacji pozarządowych zaczęło działalność gospodarczą). W różnych podmiotach ekonomii społecznej powstało 46 nowych miejsc pracy, 79 osób znalazło zatrudnienie w spółdzielniach socjalnych.

Łącznie według danych Ogólnopolskiego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Socjalnych, które przywołuje ROPS, w Podlaskiem działa 48 spółdzielni socjalnych, w tym 40 aktywnie. Pracowały w nich w 2014 r. 234 osoby.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.