Bank, zwolnienia: Banki tną zatrudnienie. Najwięcej zwolnień w BGŻ BNP Paribas, Getin Banku i Banku BPH

• W 2016 r. prawie wszystkie banki ograniczyły zatrudnienie.
• Zwolnienia w największej skali objęły pracowników łączących się banków BGŻ i BNP oraz Getin Banku i Banku BPH.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Bank, zwolnienia: Banki tną zatrudnienie. Najwięcej zwolnień w BGŻ BNP Paribas, Getin Banku i Banku BPH

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

12 wrz 2016 10:58


W ciągu roku banki zmniejszyły zatrudnienie o 3 tysiące etatów – wynika z analizy Bankier.pl.

– Banki tną zatrudnienie z kilku powodów. Od pewnego czasu obserwujemy postępującą konsolidację sektora finansowego. Każdej fuzji towarzyszą zwolnienia i redukcja sieci placówek. Niektóre banki ograniczają zatrudnienie, bo na skutek nowych regulacji zmieniają skalę prowadzonego biznesu. Ale jednym z najważniejszych powodów są zmieniające się preferencje klientów. Coraz więcej z nas korzysta z bankowości internetowej i mobilnej, a to w sposób bezpośredni prowadzi do zwolnień. Nie potrzebujemy już kasjerów, żeby zlecić przelew lub założyć lokatę – komentuje Wojciech Boczoń, analityk Bankier.pl.

Czytaj też: Banki zwalniają, zatrudniają i dobrze płacą. Paradoks?

- W analizowanym okresie największe zwolnienia przeprowadziły Bank BPH (959 etatów), Getin Bank (831 etatów) i Bank BGŻ BNP Paribas (700 etatów), ale pracowników ubyło też w innych bankach. Łącznie liczba etatów w ankietowanych przez nas instytucjach skurczyła się o blisko 3 tysiące osób. Proces zwolnień grupowych prowadzony jest obecnie w Raiffeisen Polbanku. Wiosną pojawiły się informacje, że bank chce zwolnić około 500 osób z liczącej około 4500 pracowników załogi - podaje Bankier.pl.

Ograniczaniu zatrudniania towarzyszy proces redukcji placówek. W ciągu ostatniego roku z rynku zniknęło kilkaset placówek bankowych. Bank BGŻ BNP Paribas po fuzji zamknął 114 oddziałów, BZ WBK 103, Bank Pekao 66, a Alior 64. Sieć skurczyła się wyraźnie także w BPH, który w ciągu pierwszego półrocza 2015 roku zlikwidował 60 oddziałów, a 41 przekazał w ręce franczyzobiorców - czytamy w Bankier.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.