Baczewski, Lewiatan: Spada liczba bezrobotnych

- Choć tempo wzrostu bezrobocia jest najwyższe od 3 miesięcy, to jednak nie można mówić o odwróceniu pozytywnego trendu - mówi dr Grzegorza Baczewskiego, dyrektora departamentu dialogu społecznego i stosunków pracy Konfederacji Lewiatan.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Baczewski, Lewiatan: Spada liczba bezrobotnych

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

10 lut 2015 9:41


Stopa bezrobocia pod koniec stycznia wyniosła 12,1 proc. - szacuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

- Według wstępnych danych liczba bezrobotnych wzrosła o 94 tys. w stosunku do grudnia, a stopa bezrobocia o 0,6 pkt. proc. do poziomu 12,1 proc. Jest to wzrost typowy w danym okresie, a wynika z tzw. zjawiska sezonowości polskiego rynku pracy. Jest efektem ograniczenia aktywności w niektórych sektorach gospodarki - mówi dr Grzegorza Baczewskiego, dyrektora departamentu dialogu społecznego i stosunków pracy Konfederacji Lewiatan.

Czytaj też: Baczewski, Lewiatan: Rynek pracy pod presją zmian

Jak dodaje dr Baczewski, w styczniu skończyło się też część programów rynku pracy finansowanych ze środków na rok poprzedni, a nowe jeszcze nie zostały uruchomione.

- Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że pomimo wzrostu liczba bezrobotnych jest o ponad 340 tys. mniejsza niż przed rokiem, a stopa bezrobocia o niemal 2 pkt. proc. niższa. Oznacza to, że choć tempo wzrostu bezrobocia jest najwyższe od 3 miesięcy, to jednak nie można mówić o odwróceniu pozytywnego trendu - komentuje dr Baczewski.

Czytaj też: Baczewski, Lewiatan: Zatrudnienie w 2015 r. będzie rosło

Świadczy o tym chociażby fakt, że pracodawcy zgłosili w styczniu do urzędów blisko 71 tys. wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej, niemal o 30 proc. więcej niż w grudniu.

- Wzrost liczby ofert nastąpił we wszystkich województwach. Dobre wyniki gospodarcze, wzrost produkcji przemysłowej i utrzymujący się wysoki poziom zatrudnienia w przemyśle wskazują na utrzymanie optymizmu co do rozwoju sytuacji na rynku pracy. Bezrobocie może jeszcze wzrosnąć w lutym, ale w dalszej części roku należy się spodziewać poprawy - podsumowuje dyrektora departamentu dialogu społecznego i stosunków pracy Konfederacji Lewiatan.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.