Automatyzacja w HR postępuje. Czy rekruterzy mogą spać spokojnie?

Rekrutacja w mediach społecznościowych, automatyzacja procesów i wideorozmowy na stałe weszły do praktyk rekrutacyjnych. Czy w przyszłości zawód rekrutera zniknie z rynku pracy?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Automatyzacja w HR postępuje. Czy rekruterzy mogą spać spokojnie?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

19 maj 2017 12:59


• Ogłoszenia publikowane na portalach przestają pełnić funkcję podstawowej formy komunikacji pracodawców z kandydatami.

• Skuteczne firmy wiedzą, że aby spełnić oczekiwania coraz bardziej wymagających kandydatów, muszą być obecne w mediach społecznościowych.

• Sprawnie przeprowadzona rekrutacja to przede wszystkim częściowa automatyzacja procesów.

• Jak przekonują eksperci, czynnik ludzki nie zostanie wyeliminowany z procesów rekrutacyjnych.

Rosnąca popularność nowoczesnych form rekrutacji jest odpowiedzią firm na oczekiwania w szczególności najmłodszych pracowników, którzy utożsamiają dobrze przeprowadzony proces rekrutacyjny z szybkimi reakcjami i sprawną komunikacją. Młodzi ludzie szybciej podejmują decyzje i tego samego oczekują od potencjalnych pracodawców, co niejako zmusza ich do przeniesienia przynajmniej niektórych elementów rekrutacji do sfery online.

Warto mieć to na uwadze, prowadząc proces rekrutacyjny skierowany głównie do młodszych pokoleń. Firmy powinny go skracać i zamiast wieloetapowej rekrutacji, ograniczyć go do dwóch spotkań. Nie powinny również zwlekać z podjęciem decyzji o wyborze danego kandydata.

Komunikacja z pokoleniem Y

Przedstawicie najmłodszych pokoleń oczekują również innych form komunikacji z potencjalnymi pracodawcami. Wykorzystywanie mediów społecznościowych, poszukiwanie informacji o firmie oraz atrakcyjnych ofert pracy w internecie jest dla nich standardem, co wymaga od pracodawców wzmożonej aktywności online.

W szczególności dotyczy to komunikacji w mediach społecznościowych, które dla wielu młodszych profesjonalistów są podstawowym źródłem informacji. Kierując oferty do kandydatów z mniejszym doświadczeniem, np. studentów lub absolwentów dopiero wchodzących na ścieżkę zawodową, możemy być pewni, że odpowiednio zredagowany i angażujący profil na Facebooku, będzie jedną ze skuteczniejszych metod pozyskiwania potencjalnych kandydatów do pracy.

Jednak wykorzystanie w rekrutacji mediów społecznościowych i stworzonych w tym celu aplikacji mobilnych to nie jedyne rozwiązania, za pomocą których firmy próbują dotrzeć do kandydatów. Aby pokazać im, jak na co dzień pracuje się w organizacji, pracodawcy coraz chętniej wykorzystują grywalizację. W zadania i gry powierzone kandydatowi wplecione są elementy pracy charakterystyczne dla danego stanowiska w firmie.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.