Atutami osób w wieku 50+ są wiedza, doświadczenie i otwartość na nowości

0 0
Atutami osób w wieku 50+ są wiedza, doświadczenie i otwartość na nowości

- Osoby 50+ to ludzie w pełni sił zarówno fizycznych, jak i intelektualnych. Ich atutami są wiedza, doświadczenie i otwartość na nowości, a zatem również możliwość pełnej asymilacji zawodowej - podkreśla Małgorzata Kalicińska, która sama zadebiutowała jako pisarka w wieku 50 lat.

Jak wynika z badań GUS, w II kwartale 2014 roku odsetek zatrudnionych osób w wieku 55-64 wynosił 41,7 proc. To wciąż mniej niż w młodszych grupach wiekowych, ale aż o ponad 10 proc. więcej w porównaniu do 2008 roku, gdy pracowała niespełna jedna trzecia osób w tym wieku. W ostatnim czasie widać także inny pozytywny trend – osoby 50+ szybciej niż jeszcze kilka lat temu znajdują pracę i krócej posiadają status bezrobotnych.

Czytaj też: Eksperci rynku pracy: Seniorzy, inwestujcie w siebie

6,9 proc. osób w przedziale wieku 55-64 jest bezrobotnych – informuje GUS. To wyraźnie mniej niż wśród wszystkich osób w wieku produkcyjnym 15-64 lata (9,3 proc.). Wśród osób w dojrzałym wieku można zaobserwować również stały spadek liczby osób biernych zawodowo.

Wynika to po części ze stopniowego podwyższania wieku emerytalnego, ale również coraz rzadszego wycofywania się z rynku pracy osób w wieku przedemerytalnym.

Agnieszka Chłoń-Domińczak z Instytutu Statystki i Demografii SGH wskazuje, że są to zmiany idące w dobrym kierunku.

- Odrabiamy dystans do rozwiniętych państw Unii Europejskiej, ale nadal widać lukę w porównaniu do tych krajów. Poprawa wynika przede wszystkim ze zmian ograniczających zbyt wczesne emerytury. Aby utrzymać ten pozytywny trend należy skupić się na działaniach wspierających pracodawców w zatrudnianiu osób 50+ podkreśla dr Agnieszka Chłoń-Domińczak. - Jest to szczególnie ważne ze względu na zachodzące zmiany demograficzne. Według niedawno opublikowanej prognozy GUS, nawet przy podnoszeniu wieku emerytalnego liczba osób w wieku produkcyjnym w Polsce będzie spadać. Jednocześnie w tej grupie rosnąć będzie udział osób w wieku 45-66 lat. 

Czytaj też: Przedziwna sytuacja: brakuje Polaków 50+ z kwalifikacjami do pracy. Jak to możliwe?

Kierunki podejmowanych przez rząd działań wyznacza odnowiony i przyjęty przez Radę Ministrów w 2013 roku program „Solidarność pokoleń”. Program ten wskazuje na konieczność podnoszenia i dostosowywania kompetencji pracowników 50+ do potrzeb rynku pracy, zmienianie środowiska pracy na bardziej przyjazne dojrzałym pracownikom, a także na promowanie postaw prozdrowotnych wśród osób 50+.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.