Atutami osób w wieku 50+ są wiedza, doświadczenie i otwartość na nowości

- Osoby 50+ to ludzie w pełni sił zarówno fizycznych, jak i intelektualnych. Ich atutami są wiedza, doświadczenie i otwartość na nowości, a zatem również możliwość pełnej asymilacji zawodowej - podkreśla Małgorzata Kalicińska, która sama zadebiutowała jako pisarka w wieku 50 lat.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Atutami osób w wieku 50+ są wiedza, doświadczenie i otwartość na nowości

PODZIEL SIĘ


Autor: jo

12 lis 2014 17:51


Jak wynika z badań GUS, w II kwartale 2014 roku odsetek zatrudnionych osób w wieku 55-64 wynosił 41,7 proc. To wciąż mniej niż w młodszych grupach wiekowych, ale aż o ponad 10 proc. więcej w porównaniu do 2008 roku, gdy pracowała niespełna jedna trzecia osób w tym wieku. W ostatnim czasie widać także inny pozytywny trend – osoby 50+ szybciej niż jeszcze kilka lat temu znajdują pracę i krócej posiadają status bezrobotnych.

Czytaj też: Eksperci rynku pracy: Seniorzy, inwestujcie w siebie

6,9 proc. osób w przedziale wieku 55-64 jest bezrobotnych – informuje GUS. To wyraźnie mniej niż wśród wszystkich osób w wieku produkcyjnym 15-64 lata (9,3 proc.). Wśród osób w dojrzałym wieku można zaobserwować również stały spadek liczby osób biernych zawodowo.

Wynika to po części ze stopniowego podwyższania wieku emerytalnego, ale również coraz rzadszego wycofywania się z rynku pracy osób w wieku przedemerytalnym.

Agnieszka Chłoń-Domińczak z Instytutu Statystki i Demografii SGH wskazuje, że są to zmiany idące w dobrym kierunku.

- Odrabiamy dystans do rozwiniętych państw Unii Europejskiej, ale nadal widać lukę w porównaniu do tych krajów. Poprawa wynika przede wszystkim ze zmian ograniczających zbyt wczesne emerytury. Aby utrzymać ten pozytywny trend należy skupić się na działaniach wspierających pracodawców w zatrudnianiu osób 50+ podkreśla dr Agnieszka Chłoń-Domińczak. - Jest to szczególnie ważne ze względu na zachodzące zmiany demograficzne. Według niedawno opublikowanej prognozy GUS, nawet przy podnoszeniu wieku emerytalnego liczba osób w wieku produkcyjnym w Polsce będzie spadać. Jednocześnie w tej grupie rosnąć będzie udział osób w wieku 45-66 lat. 

Czytaj też: Przedziwna sytuacja: brakuje Polaków 50+ z kwalifikacjami do pracy. Jak to możliwe?

Kierunki podejmowanych przez rząd działań wyznacza odnowiony i przyjęty przez Radę Ministrów w 2013 roku program „Solidarność pokoleń”. Program ten wskazuje na konieczność podnoszenia i dostosowywania kompetencji pracowników 50+ do potrzeb rynku pracy, zmienianie środowiska pracy na bardziej przyjazne dojrzałym pracownikom, a także na promowanie postaw prozdrowotnych wśród osób 50+.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.