Asystenci nauczyciela nie będą mogli pracować w każdej klasie

Asystenci nauczyciela będą mogli pracować tylko w klasach I-III szkół podstawowych i w świetlicach - zdecydował w czwartek Sejm, popierając poprawkę Senatu do nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Nowelizacja trafi teraz do prezydenta.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Asystenci nauczyciela nie będą mogli pracować w każdej klasie

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

24 kwi 2014 15:03


Nowelizacja wprowadza do systemu oświaty nową kategorię osób pracujących w szkołach - asystentów nauczycieli. Samorządy będą mogły zatrudniać ich w podstawówkach. Zadaniem asystentów ma być wspieranie nauczyciela prowadzącego zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze lub zajęcia świetlicowe.

Asystenci będą musieli mieć wykształcenie co najmniej takie samo jak nauczyciele uczący w danej szkole oraz przygotowanie pedagogiczne. Będą jednak zatrudniani przez samorządy na podstawie Kodeksu pracy, a nie - jak nauczyciele - na podstawie Karty Nauczyciela. Wynagrodzenie ich nie będzie mogło być wyższe niż to, które otrzymuje nauczyciel dyplomowany.

Piotr Bauć (TR) przed głosowaniem stwierdził, że trudności wychowawcze są także w klasach starszych i tam też by się przydał asystent; pytał też, dlaczego ogranicza się możliwość pracy asystenta tylko do klas I-III szkół podstawowych.

Minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska odpowiedziała, że nie ma wątpliwości, że asystent jest dobrym rozwiązaniem także z uwagi na utrzymanie miejsca pracy w szkole.

- Były bardzo duże obawy szkół, nauczycieli, środowisk nauczycielskich, że ten przepis będzie próbą wprowadzenia bokiem do szkół osób, które nie będą zatrudnione na podstawie Karty Nauczyciela. Ja nie mam takich obaw, ale (...) zdecydowaliśmy się pójść na kompromis i zacząć od klas I-III. Zobaczymy jak to będzie pracować i mam nadzieję, że w najbliższym czasie będziemy mogli wprowadzić asystenta w starszych klasach - zaznaczyła minister.

W nowelizacji są także zapisy dotyczące m.in. organizacji zajęć świetlicowych w szkołach. Zgodnie z nimi szkoły będą musiały organizować opiekę asystenta, jeśli będą wnioskować o to rodzice. W świetlicach pod opieką jednego nauczyciela nie będzie mogło być więcej niż 25 uczniów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.