Arabia Saudyjska: Rekordowy wzrost pracujących kobiet

Liczba zatrudnionych kobiet w Arabii Saudyjskiej wzrosła aż o 48 proc. w ciągu ostatnich pięciu lat. Nadchodzą historyczne zmiany?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Arabia Saudyjska: Rekordowy wzrost pracujących kobiet

PODZIEL SIĘ


Autor: ZF

11 sie 2015 10:19


Jak podaje „Bloomberg”, w 2014 roku aż 800 tys. arabskich kobiet otrzymało pracę. Najwięcej z nich zostało zatrudnionych w sektorze edukacji i zdrowia.

Jednak to w sektorze prywatnym zmiany są widoczne na pierwszy rzut oka - zakwefione Arabki pracują w supermarketach i sprzedają bieliznę w centrach handlowych. 

Zmiany napędzał król 

Co zaskakujące, wybicie się kobiet w Arabii i powiększenie ich niewielkiej listy przywilejów to zasługi zmarłego na początku 2015 roku króla Abdullaha, który w pewnym stopniu poprawił standard życia arabskich kobiet, skrępowanych przez społeczne i ekonomiczne ograniczenia. 

Prawo do głosowania i kształcenia

Nieżyjącemu już królowi, udało się wywalczyć dla kobiet m.in. równouprawnienie w lokalnym głosowaniu. Podczas jego panowania, programy nauczania na uniwersytetach w Arabii, zostały rozszerzone o specjalne kierunki dla kobiet - takie jak prawo czy architektura. Już w ubiegłym, 2014 r., blisko 50 proc. absolwentów stanowiły kobiety.

Większość nadal niezatrudnionych

- To fascynujące zjawisko społeczne – mówi David Butter, analityk sytuacji na Bliskim Wschodzie.

Niestety, nie oznacza to jeszcze gwałtownej poprawy warunków życia kobiet w Arabii Saudyjskiej, gdzie w wyniku nierówności płci jedynie 16,4 proc. kobiet ma możliwość podjęcia pracy. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.