Ameryka wychodzi na prostą? Bezrobocie w USA najniższe od siedmiu lat

Coraz łatwiej o pracę w Stanach Zjednoczonych. W lutym pojawiło się 295 tys. miejsc pracy do obsadzenia. To przerosło oczekiwania analityków, którzy szacowali, że w tym okresie powstanie ich 235 tys.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ameryka wychodzi na prostą? Bezrobocie w USA najniższe od siedmiu lat

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

6 mar 2015 16:01


Bezrobocie w USA spadło do 5,5 proc. To najlepszy wynik sprzed czasów kryzysu finansowego, który wybuchł w 2008 r. Wówczas bezrobocie sięgało 6,7 proc. Skoro coraz więcej Amerykanów wraca na rynek pracy, teraz pojawia się pytanie - kiedy wzrosną wynagrodzenia?

W lutym, w porównaniu do ubiegłego roku, średnie wynagrodzenie tygodniowe wzrosło o 2 proc. To nie zadowala jednak pracowników. Zgodnie z szacunkami CNN, przy zdrowej gospodarce płace powinny wzrosnąć o ok. 3,5-4 proc.

Wzrost płac jest z kolei potrzebny do uzdrowienia ekonomii. Żeby System Rezerwy Federalnej podniósł swoją główną stopę procentową, która ma kluczowy wpływ na gospodarkę i rynki, wzrost płac jest konieczny.

Tymczasem spośród blisko 300 tys. miejsc pracy, 32 tys. miejsc pracy wygenerował handel detaliczny, gdzie zarobki są wciąż niskie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.