Alstom, Hutchinson, ArcelorMittal. Wszyscy rekrutują i wszyscy mają problemy

0 0
Alstom, Hutchinson, ArcelorMittal. Wszyscy rekrutują i wszyscy mają problemy
Na rynku brakuje rąk do pracy. HR-owcy muszą się coraz bardziej starać. (fot. pixabay)

Dla przykładu Hutchinson w Polsce w sześciu zakładach zatrudnia 10 tys. osób. Największy problem z rekrutacją ma w Bielsku-Białej. Po prostu nie ma ludzi do pracy.

W Hutchinsonie tym bardziej są rozczarowani, że - jak usłyszeliśmy - nie szukają już najlepszych - szukają przeciętnych i nadal jest problem. Hutchinson Poland w całym kraju ma sześć zakładów (produkuje wyroby z gumy dla motoryzacji) i zatrudnia 10 tys. osób w całej Polsce.

Jak koncern próbuje sobie radzić? Wchodzi w projekt kształcenia dualnego i sięga po obcokrajowców. Ma 150 pracowników z Ukrainy, praca z nimi nie jest jednak prosta, ponieważ 50 proc. nie mówi po polsku. 

O tym, że kształcić trzeba, doskonale wie firma Alstom Konstal, która zajmuje się produkcją taboru kolejowego. Pierwsze większe rekrutacje, tj. 50-60 specjalistów miesięcznie rozpoczęły się w firmie w 2011 r. HR-owcy szybko zorientowali się, że trudno o dobrych spawaczy, a także o inżynierów, którzy choć na rynku są - szczególnie tuż po studiach - muszą się jeszcze wiele nauczyć.

Czytaj też: Ubóstwo i wysokie bezrobocie największymi problemami, a rąk do pracy i tak nie ma

- Menedżer chce człowieka i chce człowieka kompetentnego. Inżynierowie są na rynku, ale takich, którzy byliby w stanie tuż po zatrudnieniu robić model pociągu jest niewielu. Musieliśmy więc zacząć uczyć ludzi fachu sami. Jako HR musieliśmy zainicjować pewne procesy, które by pomogły tych ludzi szybko zatrudnić i wyszkolić - mówi Monika Kościelna, HR menedżer z Alstomu. - Już po zatrudnieniu na terenie naszego zakładu powstały szkółki dla spawaczy, potem dla elektryków i lakierników - dodaje.

Jeszcze na etapie szkoły średniej postanowiła szkolić także firma ArcelorMittal. - W Krakowie w tym roku udało nam się ze średnią szkołą techniczną zorganizować dla uczniów trzeciej klasy roczną praktykę w zakładzie. Jednak pół roku zajęło nam to, żeby dwunastu uczniów przygotować do wejścia do zakładu, aby mogli w nim bezpiecznie uczyć się i pracować za jednym razem - opowiada Agnieszka Woźniak, Head of Global Employee Development Program, Training&Recruitment w ArcelorMittal.

- Kiedy dyrektorzy z innych zakładów dowiedzieli się, że ten pilotażowy program wypalił, teraz również są nim zainteresowani. Tylko, że na razie, te dwanaście osób to kropla w morzu potrzeb - dodaje Woźniak.

Jak wyjaśnia, na stanowiska produkcyjne firma prowadzi nawet 60 rekrutacji w miesiącu. A potrzeby mogą być jeszcze większe, ponieważ średnia wieku w firmie to 47 lat.

*Artykuł powstał na podstawie debaty, która odbyła się w ramach konferencji "Nowe trendy w Zarządzaniu Zasobami Ludzkimi: czy sprawdzają się w Europie Środkowo-Wschodniej?". Patronat nad wydarzeniem objął portal PulsHR.pl.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • Head of Global Employee Development Program, Training&Recruitment po tej nazwie zaraz widać że to mega firma a nie jakieś sony, nokia, ford czy inny opel

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.