Aktywność zawodowa Polaków. W tych regionach pracuje najwięcej mieszkańców

Wielkopolskie, mazowieckie oraz pomorskie - w tych trzech regionach wskaźnik aktywności zawodowej Polaków w trzecim kwartale 2017 roku był najwyższy. Które regiony znalazły się na drugim biegunie zestawienia?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Aktywność zawodowa Polaków. W tych regionach pracuje najwięcej mieszkańców

PODZIEL SIĘ


Autor: KDS

1 lut 2018 9:29


Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze dane dotyczące aktywności ekonomicznej Polaków. Z raportu dowiemy się nie tylko, sytuację na rynku pracy w III kwartale 2017, wskaźniki zatrudnienia czy aktywności zawodowej ujęte w podziale na wiek, miejsce zamieszkania czy wykształcenie. Dowiemy się również, w których regionach współczynnik aktywności zawodowej był najwyższy dla kobiet i mężczyzn. 

Okazuje się, że w przypadku mężczyzn najwyższego wyniku wcale nie odnotowano w województwie mazowieckim. 69,5 proc. wyniósł on w woj. wielkopolskim. Natomiast Mazowsze zajęło drugą pozycję w zestawieniu - 69,2 proc. Trzecie okazało się woj. pomorskie - 68,1 proc. W skali kraju wskaźnik ten wyniósł 65,7 proc. 

Dane obrazujące aktywność zawodowa kobiet wskazują, że w tych trzech regionach wskaźnik jest najwyższy. Jednak ich kolejność jest nieco inna. I tak: mazowieckie - 52,7 proc., wielkopolskie - 50,7 proc. oraz pomorskie - 50,5 proc. W skali kraju wskaźnik ten wyniósł 48,4 proc. 

Czytaj więcej: Rekrutacja, praca: Jak dobierać nowych pracowników do starego zespołu?

Natomiast najniższy wskaźnik aktywności zawodowej u mężczyzn odnotowano w woj. śląskim - 61,1 proc. Dalej znalazło się woj. zachodniopomorskie - 61,4 proc. oraz woj. małopolskie - 63,7 proc. 

W przypadku kobiet najniższy wskaźnik odnotowano w woj. kujawsko-pomorskim - 44,2 proc., warmińsko-mazurskim - 44,3 proc. oraz w woj. zachodniopomorskim - 45,6 proc. 

Jak informuje GUS, w III kwartale 2017 na potrzeby raportu zbadano 29,9 tys. gospodarstw  domowych, w tym 21,7 tys. gospodarstw w miastach. W każdym wylosowanym gospodarstwie badano osoby w wieku 15 lat i więcej, co dało próbę liczącą 60,1 tys. osób, w tym 38,8 tys. mieszkańców miast. Poza zakresem badania są osoby przebywające za granicą 12 miesięcy lub więcej oraz w gospodarstwach zbiorowych, np. hotele pracownicze, domy studenckie, internaty, domy opieki społecznej. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.