Aktywizacja bezrobotnych 50+ nieskuteczna

Bezrobotni 50+ nie otrzymują odpowiedniego wsparcia w poszukiwaniu stałej pracy. Kontrola NIK wykazała, że efekty większości programów aktywizacji zawodowej są chwilowe i bezowocne.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Aktywizacja bezrobotnych 50+ nieskuteczna

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

21 lut 2014 11:24


Najwyższa Izba Kontroli skontrolowała, jak Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz wybrane 24 powiatowe urzędy pracy realizują programy aktywizacji zawodowej grupy bezrobotnych 50+. Niestety zdaniem NIK bezrobotni Polacy po ukończeniu 50. roku życia nie otrzymują skutecznej pomocy w znalezieniu trwałego zatrudnienia. Dla większości z nich efekty programów aktywizacji zawodowej i łagodzenia skutków bezrobocia są krótkotrwałe i nieskuteczne. Nie spełniają swojej podstawowej roli, jaką jest doprowadzenie do trwałego wyjścia z bezrobocia.

W tej chwili mamy do czynienia z sytuacją, gdy pracodawcy biorący udział w programach aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych w wieku 50+, nie ponosząc żadnych kosztów zatrudnienia, pozyskują pracowników jedynie na krótki okres, a następnie nie przedłużają im umów pracy. Obojętnie czy pracodawcy poszukują osób na staż, czy pracowników do realizacji zadań na podstawie umów krótkoterminowych - w obu przypadkach przedsiębiorcy nie przedłużyli umów z więcej niż połową uczestników programów - wynika z raportu NIK.

- Równie nieskuteczne i nie prowadzące w długim okresie do trwałego wyjścia z bezrobocia są szkolenia czy bezkrytyczne przyznawanie bezrobotnym środków na podjęcie własnej działalności - komentuje Anna Wicha, dyrektor generalna Adecco Poland, prezes Polskiego Forum HR.

Tymczasem by programy aktywizacji zawodowej miały sens, warto usprawnić mechanizmy pozwalające na rozpoznanie potrzeb grupy do której są kierowane.

- Wyjściem z tej sytuacji może być na przykład możliwość zatrudniania takich pracowników „stopniowo", tzn. najpierw na jakąś część etatu, a następnie po poznaniu organizacji i kultury w niej panującej, zatrudnienie takiej osoby na pełny etat. Warto też by przedsiębiorstwa biorące udział w tego typu programach aktywizacji zawodowej dostosowywali oferowaną pracę do umiejętności osób w tym wieku - ocenia Wicha.

Pomimo, że osoby 50+ są dostępne w pełnym wymiarze czasu pracy to w kontekście ich efektywności czy możliwości wykorzystania np. nowych technologii prawie zawsze przegrają z młodszymi od siebie.

- Trzeba poszukać takich miejsc, aby pogodzić ich efektywność z wartościami dodanymi osób 50+ jakimi niewątpliwie są cierpliwość, komunikacja, team building - komentuje dyrektor generalna Adecco.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

gość 2014-02-21 11:41:32

Mam nadzieję, że pani dyrektor Addeco po pięćdziesiątce zwolni swoje stanowisko i sama zajmie się kosmetyką lub pielęgnacją ogrodów skoro uważa, że to dobre rozwiązanie dla osób z tej grupy wiekowej.