Agent nieruchomości: Praca i zarobki zależą tylko od niego

• Zawód agenta nieruchomości może być bardzo opłacalny, ponieważ wysokość wynagrodzenia zależy głównie od jego zaangażowania.
• Agent może otrzymać nawet 50 proc. prowizji agencyjnej, a w szczególnych przypadkach do 80 proc.
• Warunki rynkowe także sprzyjają rozwojowi zawodowemu – w Polsce rocznie zawiera się 400-500 tys. aktów notarialnych dotyczących nieruchomości.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Agent nieruchomości: Praca i zarobki zależą tylko od niego

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

17 mar 2016 15:26


Jeszcze kilka lat temu praca pośrednika w obrocie nieruchomościami była uwarunkowana posiadaniem licencji zawodowej. W 2013 r. zniesiono ten obowiązek, wskutek czego obecnie nie ma żadnych wymogów kwalifikacyjnych, ani edukacyjnych do wykonywania tego zawodu.

W zależności od firmy i modelu jej działania - zakres obowiązków osoby pracującej na tym stanowisku, a nawet sama nazwa funkcji (agent nieruchomości, ale też: doradca ds. nieruchomości, pośrednik czy makler nieruchomości) może się różnić. Najczęściej jednak do obowiązków takiej osoby należą: pozyskiwanie klientów, promocja ofert nieruchomości czy prowadzenie spraw związanych z finalizacją transakcji. Praca agenta nieruchomości związana jest głównie z pracą w terenie, choć wiele czynności wykonywanych jest przy użyciu urządzeń mobilnych.

Zarobki agenta nieruchomości

Dobrą strony pracy agenta nieruchomości jest to, że przy odpowiednim zaangażowaniu wynagrodzenie może być zaskakująco wysokie. Praca agenta nieruchomości jest w dużej mierze samodzielna i elastyczna, a zarobki w tej branży najczęściej mają charakter prowizyjny.

- Najczęściej agent otrzymuje 30-50 proc. prowizji agencyjnej otrzymanej od obsługiwanego klienta. Jednorazowo może to być kilkaset złotych, ale też i kilkadziesiąt tysięcy. Wszystko zależy od rynku, na którym agent działa oraz rodzaju transakcji, które przeprowadza. Oczywiście najczęściej na bardziej lukratywne transakcje agent pracuje dłużej - czasem nawet kilkanaście miesięcy, ale jeśli w międzyczasie realizuje szereg mniejszych sprzedaży jego dochody będą stabilne – komentuje Agata Stradomska, menadżer ds. marketingu i szkoleń RE/MAX Polska.

Potencjał rynku jest ogromny

W Polsce rocznie zawiera się 400-500 tys. aktów notarialnych kupna-sprzedaży nieruchomości na wartość ponad 75 mld. zł. Do tego dochodzi jeszcze rynek najmu. Agenci nieruchomości obecnie pośredniczą w mniej niż 25 proc. transakcji przeprowadzanych na rynku, lecz ten parametr ma trend zwyżkowy. Porównując - w Ameryce Północnej udział transakcji przeprowadzanych przez agentów nieruchomości znajduje się na poziomie powyżej 80 proc.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.