Agencje zatrudnienia coraz więcej rekrutują. Zwłaszcza jeśli chodzi o młodych

Mimo nadal dość trudnej sytuacji na rynku usług agencji zatrudnienia w Europie, Polska odnotowuje znaczne wzrosty zarówno w zakresie pracy tymczasowej, jak i rekrutacji stałych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Agencje zatrudnienia coraz więcej rekrutują. Zwłaszcza jeśli chodzi o młodych

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

5 gru 2014 9:25


Agencje członkowskie Polskiego Forum HR podsumowały trzeci kwartał 2014 roku. W trzecim kwartale 2014 roku zatrudniły łącznie 124 tys. pracowników tymczasowych, co w porównaniu do tego samego okresu w zeszłym roku daje nam wzrost na poziomie 12,55 proc.

Czytaj też: PIP sprawdziła agencje. Teraz szykują się zmiany w przepisach o pracy tymczasowej

Liczba etatów, na których zostali zatrudnieni wyniosła 60 tys. (wzrost rok do roku 10 proc.) co oznacza, że każdy pracownik w trzecim kwartale 2014 r. przepracował średnio ok. 20 godzin tygodniowo.

Szczególnie szybko rośnie liczba pracowników młodych, do 26 roku życia, w porównaniu do drugiego kwartału 2014 roku aż o 25,23 proc. - stanowią oni obecnie ponad 40 proc. wszystkich pracowników zatrudnionych przez agencje.

Czytaj też: Kandydaci niechętnie biorą udział w rekrutacjach prowadzonych przez agencje. Nie ufają im

Mimo, że stanowiska produkcyjne nadal stanowią największą część zatrudnienia tymczasowego (ok. 66 proc.) to w trzecim kwartale największą dynamikę wzrostową obserwujemy w zapotrzebowaniu na prace w usługach, w porównaniu do drugiego kwartału wzrosło ono blisko o 30 proc.

Wartość rynku pracy tymczasowej wzrosła o 18 proc. Agencje członkowskie w trzecim kwartale 2014 roku odnotowały obroty na poziomie 662,7 mln zł (szacowana wartość całego rynku w Polsce to około 1,2 mld zł).

Rekrutacja

Jeszcze szybciej rośnie wartość usług rekrutacyjnych w Polsce. W trzecim kwartale 2014 roku firmy członkowskie odnotowały obroty w tym zakresie na poziomie 16,8 mln zł, co daje nam rekordowy wzrost rok do roku na poziomie blisko 28 proc.

Niedopasowanie kwalifikacji do potrzeb rynku pracy i co za tym idzie coraz większa trudność w dotarciu do odpowiednich kandydatów powodują, że pracodawcy coraz częściej sięgają po usługi firm rekrutacyjnych.

Delegowanie

Nieco gorsze wyniki widzimy w zakresie delegowania, tu wzrost wyniósł zaledwie 1,1 proc., osiągając obroty na poziomie 25,5 mln zł. Nie bez znaczenia są z pewnością zmiany w otoczeniu prawnym związane z dyrektywą wdrożeniową - w wielu krajach UE obserwujemy znaczne zaostrzenie przepisów utrudniające swobodę świadczenia usług.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.