Adam Wąsik: Ogłoszenie o pracę powinno zastąpić rozmowę rekrutacyjną

- Ogłoszenie o pracę powinno zastąpić rozmowę rekrutacyjną – taką tezę stawia Adam Wąsik, członek zarządu Goldenline.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Adam Wąsik: Ogłoszenie o pracę powinno zastąpić rozmowę rekrutacyjną

PODZIEL SIĘ


Autor: Michał Wroński

6 gru 2017 6:00


Jak podkreśla w rozmowie z PulsHR.pl Adam Wąsik, kandydaci oczekują dziś, że ogłoszenie o pracę będzie zawierać wszystkie te informacje, których chcieliby się dowiedzieć na rozmowie rekrutacyjnej. Jak tłumaczy, kandydaci dopuszczają możliwość, że stawka zaproponowana im przez prowadzącą nabór firmę będzie (w ich ocenie) zbyt niska i z tego powodu szkoda im czasu na przychodzenie na taką rozmowę.

- Według naszych badań prawie 60 proc. kandydatów oczekuje w ogłoszeniach informacji o wynagrodzeniu. Tymczasem jedynie 19 proc. pracodawców w Polsce publikuje w swoich ogłoszeniach takie informacje – mówi Wąsik. Podkreśla, że kandydaci oczekują również umieszczenia w ogłoszeniu informacji o tym, w jakim rytmie pracuje firma, jakie są godziny pracy, jaka jest forma zatrudnienia.

- Bardzo dobrze reagują też na twarz rekrutera, któremu mogą zadawać pytania, zaś w branży IT oraz inżynierii oczekują, żeby pokazać szefa, z którym będą pracować i od którego będą się mogli czegokolwiek nauczyć, wielkość firmy, sprzęt, na którym się pracuje i trochę opisać atmosferę - wylicza Wąsik. Jak podkreśla, przygotowanie takiej rozbudowanej oferty opłaca się jednak pracodawcom.

- Tego typu oferty zwiększają odzew o kilkadziesiąt procent – mówi Adam Wąsik.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

IMHO 2017-12-07 09:55:37

W jaki sposob ocenic czy poswiecac czas na rozmowe jezeli w ofercie nie podano wysokosci wynagrodzenia? Ja w takiej sytuacji nie wysylam nawet CV.

Elżbieta 2017-12-06 12:43:42

Proszę o wskazówki, w jaki sposób zbadać "przez ogłoszenie" poziom kompetencji kandydata? Środowisko HR powinno wpływać na świadomość kandydatów, chociażby przez wskazywanie celowości bezpośredniego kontaktu.