Absolwenci szkół górniczych mają pracę w Polskiej Grupie Górniczej

0 0
Absolwenci szkół górniczych mają pracę w Polskiej Grupie Górniczej
Podczas rekrutacji PGG korzystała ze swojej bazy złożonych aplikacji, przejętej z Kompanii Węglowej (fot.pgg.pl)

• 170 absolwentów szkół górniczych z początkiem lipca znalazło pracę w dwóch kopalniach Polskiej Grupy Górniczej (PGG).
• Będą wykonywać prace, które do tej pory zlecano firmom zewnętrznym.

To największa od dłuższego czasu grupa absolwentów zatrudniona w górniczej spółce, która z zasady prowadzi działania zmierzające do redukcji zatrudnienia. W tym roku z zatrudniającej ok. 32 tys. pracowników PGG na emerytury ma odejść ok. 3 tys. osób, a ponad 4,5 tys. zgłosiło chęć dobrowolnego przejścia do spółki restrukturyzacyjnej, by tam skorzystać z osłon socjalnych.

Jak poinformował rzecznik PGG Tomasz Głogowski, przyjęcia do pracy realizowane są jedynie w szczególnych przypadkach, gdy trzeba uzupełnić zatrudnienie na konkretnym stanowisku, lub wówczas, gdy nowi pracownicy mogą przejąć prace wykonywane dotąd przez firmy usługowe z zewnątrz - tak właśnie jest w przypadku 170 absolwentów.

110 nowych pracowników zostało przyjętych do pracy w tzw. ruchu Jankowice kopalni ROW, a kolejnych 60 w ruchu Bielszowice kopalni Ruda. Zarówno Ruda jak i ROW to powołane z początkiem lipca kopalnie zespolone, powstałe z połączenia kilku samodzielnych wcześniej zakładów.

Na ograniczenie zakresu działania firm zewnętrznych w kopalniach naciskały wcześniej górnicze związki zawodowe. Przedstawiciele PGG wskazują jednak, że nie wszędzie i nie zawsze jest to możliwe. Zlecenia dla firm zewnętrznych dotyczą rozmaitych usług, m.in. drążenia nowych chodników czy likwidacji ścian wydobywczych. Zdarza się jednak również, że firmy obce np. obsługują taśmociągi - w takim przypadku dość łatwo można zastąpić je załogą własną kopalń.

Czytaj też: Zmiana pokoleniowa wśród dyrektorów kopalń

Koszt zatrudnienia absolwentów nie będzie wyższy niż koszty ponoszone dotąd na roboty zlecone. Podczas rekrutacji PGG korzystała ze swojej bazy złożonych aplikacji, przejętej z Kompanii Węglowej. Umowy z nowymi pracownikami zawarto na siedem miesięcy; kolejne mają być podpisane na dwa lata, a dopiero trzecia umowa będzie na czas nieokreślony. Dla nowych pracowników przewidziano program adaptacyjny i szkoleniowy.

PGG deklaruje, że w miarę potrzeb nadal przyjmować do pracy absolwentów szkół górniczych. W tym roku zatrudniono już łącznie ponad dwa razy więcej młodych górników niż w całym zeszłym roku, kiedy pracę w kopalniach ówczesnej Kompanii Węglowej rozpoczęło 151 osób. W tym roku, przed lipcowym zatrudnieniem 170 osób, przyjęto już ok. 150 innych młodych pracowników.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • Tak przyjecia absolwentów trwają w najlepsze, ale trzeba mieć dobre plecy, dziwny jest fakt że audyt wykazał iż za dużo jet pracowników firm zewnetrznych, a do GZUGU przyjmują aż huczy. Jeszcze dziwniejsze jestt to że czesto firmy zewnętrzne korzystają ze sprzetu PGG, nie majac własnego. Układy, kolesie i zabawa trwa ;)

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.