A.Wicha, Adecco: Centralna Baza Ofert Pracy? Świetnie, że jest, ale prawie nikt o niej nie słyszał

0 0
A.Wicha, Adecco: Centralna Baza Ofert Pracy? Świetnie, że jest, ale prawie nikt o niej nie słyszał
fot. Anna Wicha, Adecco

- MPiPS prowadzi Centralną Bazę Ofert Pracy (CBOP). I świetnie, tyle tylko, że prawie nikt nie wie o jej istnieniu - komentuje Anna Wicha, dyrektor generalny Adecco Poland i prezes Polskiego Forum HR.

Korzystając z okazji prowadzenia przez Adecco Poland największej rekrutacji w historii polskiej branży HR (chodzi o rekrutację ok. 5 tys. osób dla Amazona) firma postanowiła sprawdzić, jaka jest rozpoznawalność i skuteczność CBOP wśród osób poszukujących pracy.

- Pomiędzy 6 i 12 listopada 2014 roku rekruterzy Adecco zapytali zainteresowanych pracą dla Amazona, korzystających z dedykowanej dla nich infolinii, czy słyszeli kiedykolwiek o Centralnej Bazie Ofert Pracy. Na to pytanie twierdząco odpowiedziało jedynie 14 proc. ankietowanych. O istnieniu CBOP nigdy nie słyszało 86 proc., a więc niemal 9 na 10 bezrobotnych - mówi Anna Wicha.

Czytaj też: Pracownicy uciekają z Amazona. Przez mordercze tempo pracy?

Grupie, która przyznała że o rejestrze słyszała (14 proc.) zadano dodatkowe pytanie „Czy poleciłaby Pani/Pan Centralną Bazę Ofert Pracy innej osobie poszukującej zatrudnienia?”. Tu twierdząco odpowiedziało 87 proc. badanych.

Badanie telefoniczne zostało przeprowadzone na grupie 218 osób poszukujących pracy.

- Jasno z nich wynika, że w obecnej formie CBOP jest nieskuteczny, bo mało kto o nim słyszał. Bezrobotni, którzy z bazą mieli do czynienia, są gotowi polecać ją innym poszukującym pracy, ale Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w swoich działaniach nie powinno bazować tylko i wyłącznie na tego rodzaju „poczcie pantoflowej” - komentuje Anna Wicha, która postulowała w MPiPS o stworzenie ogólnopolskiego rejestru bezrobotnych.

Czytaj też: Rafał Mróz: Żeby pracować w Amazonie trzeba stronić od alkoholu

- Postulowany przeze mnie rejestr bezrobotnych ma nad CBOP fundamentalną przewagę. Pracodawca, w odróżnieniu od bezrobotnego, będzie w stanie z takiego narzędzia lepiej skorzystać. Pracodawca zatrudnia w większych lub mniejszych ilościach przez cały czas. Tymczasem przeciętny pracownik zmienia pracę raz na kilka lat - tłumaczy Wicha.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.