90 mln euro dla młodych. Będą nowe miejsca pracy dzięki Rozwojowi Polski Wschodniej

90 mln euro na wsparcie młodych ludzi w zakładaniu firm ma być przeznaczone w nowym Programie Polska Wschodnia na lata 2014-2020. Wsparcie przedsiębiorczości to jeden z priorytetów programu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

90 mln euro dla młodych. Będą nowe miejsca pracy dzięki Rozwojowi Polski Wschodniej

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

19 wrz 2014 17:22


Program Polska Wschodnia będzie następcą kończącego się programu Rozwój Polski Wschodniej (RPW) na lata 2007-2013, z którego korzystało pięć regionów; warmińsko-mazurskie, podlaskie, podkarpackie, świętokrzyskie i lubelskie. Łączna pula środków z UE i budżetu państwa, które trafiły do tych regionów w latach 2007-2013 z RPW to 2,2 mld euro. To dodatkowe środki, które miały wspomóc te województwa, w momencie gdy były najbiedniejszymi regionami w UE.

W ramach programu Polska Wschodnia, pieniędzy ma być nieco mniej - ok. 2 mld euro - powiedziała  uczestnicząca we Wschodnim Kongresie Gospodarczym w Białymstoku Monika Pałasz, dyrektor departamentu programów ponadregionalnych w ministerstwie infrastruktury i rozwoju.

Z projektu programu wypadł pierwszy cel tematyczny dotyczący innowacji, gdyż te działania będą wspierane z innych programów operacyjnych, np. programów regionalnych czy innych centralnych. Pieniądze zostaną jednak w programie i będą przeznaczone na inne cele. Główny nacisk ma być położony na wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw, m.in. na wsparcie młodych w zakładaniu firm - powiedziała Pałasz.

Program Polska Wschodnia zakłada m.in., że o pomoc finansową będą mogli się ubiegać ludzie poniżej 35. roku życia, zwłaszcza absolwenci. "W tej chwili podczas negocjacji ustalane są pewne szczegóły, w jaki sposób to dokładnie miałoby działać" - powiedziała Pałasz. Dodała, że trwają starania, by były to dotacje, a nie pożyczki.

Czytaj też: Zawód i praktyka przepustką dla młodych

Zastępca dyrektor Pałasz, wicedyrektor Renata Calak mówiła w piątek podczas debaty o programie Polska Wschodnia, że dla młodych firm typu start-up ma być 90 mln euro. Oprócz start-upów mocno wspierane będzie też wzornictwo w związku z tym, że we wschodniej części kraju produkuje się sporo mebli. Więcej pieniędzy będzie też na badania i rozwój.

Calak podkreśliła, że dzięki programowi Rozwój Polski Wschodniej udało się m.in. utworzyć 81 tys. miejsc pracy w makroregionie. O 10 proc. wzrosło zatrudnienie w przemyśle i usługach. W latach 2005-2012 o 61 proc. wzrosły nakłady na badania i rozwój, wyposażono 17 wyższych uczelni.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.