800 amerykańskich firm utworzyło 200 tys. nowych miejsc pracy

Amerykanie zatrudniają obecnie w Polsce 200 tysięcy osób, których wynagrodzenie wynosi ok. 4,5 mld dolarów brutto rocznie – wynika z raportu KPMG w Polsce i Amerykańskiej Izby Handlowej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

800 amerykańskich firm utworzyło 200 tys. nowych miejsc pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: Newseria

4 wrz 2014 7:29


W ciągu ostatnich 25 lat amerykańskie firmy zainwestowały w Polsce 91 mld zł. Tylko w 2012 roku wartość bezpośrednich inwestycji wyniosła 33 mld zł. Największe środki firmy zza oceanu ulokowały w sektorze usług i handlowym.

Polska jest największym odbiorcą inwestycji amerykańskich w Europie Środkowo-Wschodniej. Dla porównania w Czechach koncerny zza oceanu ulokowały jedynie 6,4 mld dolarów.

Czytaj też: Amerykańskie inwestycje w Europie stworzyły 4,2 mln miejsc pracy

– Skala łącznych inwestycji amerykańskich w Polsce wyniosła 91 mld zł na koniec 2012 roku. Ważną informacją jest również to, że w Polsce 800 firm z kapitałem amerykańskim zatrudnia 200 tysięcy pracowników, a co roku wypłacają im wynagrodzenie rzędu 4,5 mld dolarów brutto – mówi Stacy Ligas, partner, szef działu audytu instytucji finansowych w KPMG w Polsce.

Jak wynika z raportu KPMG i AmCham, 78 proc. amerykańskich inwestycji w Polsce zostało ulokowanych w sektorze usług. Firmy zainwestowały swoje kapitały głównie w przedsiębiorstwach z branży finansowej i ubezpieczeniowej. Na drugim miejscu znalazł się handel hurtowy i detaliczny. W przemyśle (głównie w branży motoryzacyjnej) obecnie prowadzi działalność 20 firm zza oceanu, które zatrudniają 45 tys. pracowników i osiągają łączne przychody na poziomie 30 mld zł.

Czytaj też: IBM startuje w Katowicach

Obecność amerykańskich inwestorów w Polsce to nie tylko napływ kapitału, lecz także, jak podkreśla Stacy Ligas, doświadczenia oraz know-how. Krajowy rynek jednak nadal jest postrzegany na świecie jako stosunkowo mało innowacyjny.

– Dlatego amerykańskie inwestycje w centra badawczo-rozwojowe są szczególnie istotne – podkreśla Stacy Ligas.

Jak wynika z raportu KPMG, firmy zza oceanu są największym inwestorem zagranicznym w branży usług biznesowych. Co trzecie przedsiębiorstwo z kapitałem zagranicznym działające w tym obszarze należy do podmiotu ze Stanów Zjednoczonych. Według danych ABSL, organizacji skupiającej liderów tego sektora, obecnie w Polsce funkcjonuje 156 przedsiębiorstw z amerykańskim kapitałem, które łącznie zatrudniają ponad 46 tys. osób.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.