4 Design Days: Kobiet wśród architektów jak na lekarstwo?

0 0
4 Design Days: Kobiet wśród architektów jak na lekarstwo?
- Według mnie opinia, że kobiety są delikatniejsze w projektowaniu i na budowie to mit, a my mężczyźni powinniśmy mieć się na baczności - powiedział Tomasz Konior, architekt i właściciel Konior Studio. (fot. PTWP)

- Na studiach architektonicznych 80 proc. studentów to kobiety. Większość z nich naprawdę uzdolnionych. Później jednak trudno je odnaleźć na rynku pracy i wydaje się, że w zawodzie dominują mężczyźni. Dlaczego? – takie pytanie postawiła Agata Twardoch z katedry urbanistyki i planowania przestrzennego Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej podczas debaty „Wyzwania młodego architekta”, która odbyła się podczas 4 Design Days w Katowicach.

Zdaniem Liliany Krzyckiej, architekt z Menthol Architects, kobiety są delikatniejsze niż mężczyźni i czasem wybierają szpilki, zamiast roboczych butów, w których trzeba udać się na budowę. – Poza tym za granicą jest większe zaufanie do naszego zawodu, większy prestiż. W Polsce jakoś z tym słabiej, a jak jeszcze do tego klient spotyka się z kobietą w roli architekta, to wydaje się, że jest jeszcze gorzej – powiedziała Krzycka.

Czytaj też: Studia nie przygotowują do pracy architekta?

Poza tym kobiety w pewnym momencie swojego życia muszą podjąć decyzję, czy wybierają karierę czy dom i wychowanie dzieci. Może dlatego – zdaniem panelistów biorących udział w debacie podczas 4 Design Days – większe biura prowadzone są częściej przez mężczyzn.

Pozytywny trend na rynku dostrzega za to Tomasz Konior, założyciel Konior Studio. – U mnie w biurze jest coraz więcej kobiet, które bardzo dobrze sobie radzą. Według mnie opinia, że kobiety są delikatniejsze w projektowaniu i na budowie to mit, a my mężczyźni powinniśmy mieć się na baczności – powiedział. – Na dowód tego mogę powiedzieć, że projekt budowy katowickiego Supersamu miał czterech prowadzących i dopiero kobieta go dokończyła. Mężczyźni wymiękli – dodał.

*Materiał powstał w oparciu o panel dyskusyjny „Wyzwania młodego architekta”, który odbył się podczas 4 Design Days w Katowicach.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.