4,7 mln Polaków migrowało za pracą wewnątrz kraju

W celach zarobkowych Polacy wyjeżdżają nie tylko za granicę. Część osób decyduje się na opuszczenie rodzinnych stron, aby podjąć pracę w innym regionie Polski.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

4,7 mln Polaków migrowało za pracą wewnątrz kraju

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

25 lut 2014 10:05


Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna" w latach 2002 - 2012 r. aż 4,7 mln Polaków zmieniło miejsce stałego zamieszkania, wyjeżdżając przynajmniej do innej gminy. Najwięcej osób zyskało woj. mazowieckie - aż 146 tys. Na drugim miejscu znalazło się woj. małopolskie, a tuż za nim woj. pomorskie i wielkopolskie.

- Ludzi przyciągają przede wszystkim duże aglomeracje w tych regionach. Cel niemal zawsze jest ten sam: praca i wyższy komfort życia - wyjaśnia dla „DGP" Marcin Peterlik z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.

Wewnątrz kraju migrują przede wszystkim ludzie z najbiedniejszych województw, poszukując lepszej pracy i wynagrodzenia. W latach 2002 - 2012 r. ludność woj. lubelskiego zmniejszyła się o ponad 51 tys. Podobna sytuacja jest w województwach: świętokrzyskim, podkarpackim, podlaskim i warmińsko-mazurskim. W 2013 r. to one odnotowały największe bezrobocie. Również z woj. śląskiego wyjechało wiele osób - aż 35 tys. Jednak tuta powód wymeldowania był inny. Pe przejściu na emeryturę tzw. werbusy, czyli osoby werbowane w czasach komuny do pracy w kopalniach czy hutach, zdecydowały się na powrót do rodzinnych stron - informuje „DGP".

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.