38 tys. miejsc pracy na wsi dzięki unijnym funduszom

0 0
38 tys. miejsc pracy na wsi dzięki unijnym funduszom

Handel, opieka nad dziećmi, naprawa maszyn czy agroturystyka - to tylko niektóre przykłady biznesu na wsi. Od 2008 r. dzięki unijnym funduszom powstało ok. 38 tys. nowych miejsc pracy - poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Liczba nowych miejsc pracy na wsi może jeszcze wzrosnąć, bowiem w ostatnim naborze, zakończonym w ubiegłym tygodniu, do Agencji napłynęło 5,7 tys. wniosków, co zapowiada zatrudnienie ok. 10 tys. bezrobotnych.

By otrzymać pieniądze na mikrofirmę, w zasadzie trzeba było mieć dobry pomysł na prowadzenie dodatkowej działalności gospodarczej i złożyć poprawnie wypełniony wniosek. Pieniądze z PROW powalają na osiąganie dodatkowych dochodów w gospodarstwie. Utworzenie zaś mikroprzedsiębiorstwa - to możliwość zatrudnienia bezrobotnych z terenów wiejskich.

ARiMR od 2008 r. ogłosiła cztery nabory przeznaczone dla rolników i ich rodzin (2008-2011) oraz cztery - dla pozostałych mieszkańców wsi (w latach 2009-2013). Ostatni zakończył się 26 kwietnia br. Czy będzie następny, zależy m.in. od stopnia wykorzystania środków. Wstępne wyliczenia wskazują jednak, że Agencja może mieć do dyspozycji jeszcze ok. 1 mld zł.

Unijna pomoc pochodzi z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, w ramach którego dwa tzw. działania skierowane były do rolników i ich rodzin oraz pozostałych osób chcących utworzyć mikrofirmy na wsi.

Chodzi o działania: "różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej" i "tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw". Różnica pomiędzy tymi działaniami polega na tym, że są one przeznaczone dla innej grupy osób; różne jest także dofinansowanie.

W pierwszym działaniu maksymalnie wynosi ono 100 tys. zł i może pokryć koszty najwyżej 50 proc. wydatków kwalifikowanych. Natomiast pomoc w ramach drugiego działania zależy od liczby utworzonych nowych miejsc pracy i przewiduje pomoc do 300 tys. zł.

Z danych ARiMR wynika, że najwięcej nowych miejsc pracy powstało w usługach dla gospodarstw rolnych oraz dla ludności. Są to zakłady fryzjerskie, warsztaty samochodowe, sklepy, usługi geodezyjne, pensjonaty. Mikrofirmy świadczą m.in. usługi budowlane i instalacyjne.

Według raportu przygotowanego przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, barierami utrudniającymi rozwój przedsiębiorczości na wsi są skomplikowane przepisy prawne, niski poziom infrastruktury i gorszy dostęp do kapitału.

Z badań Europejskiego Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości wynika też, że tzw. bezrobocie ukryte szacowane jest na wsi na ponad 900 tys. osób. Największe jest wśród ludzi młodych - do 34 roku życia i wynosi ponad 60 proc. W sumie pracy na wsi nie ma prawie co drugi jej mieszkaniec.

 

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.