310 tys. pracowników specjalnych stref ekonomicznych

0 0
310 tys. pracowników specjalnych stref ekonomicznych
Każdego dnia w specjalnych strefach ekonomicznych powstaje co najmniej 40 nowych miejsc pracy. /Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Ministerstwo Gospodarki poinformowało w piątkowym (23 października) komunikacie, że obecnie na terenach specjalnych stref ekonomicznych w całym kraju pracuje 310 tys. osób. W związku z nowymi zezwoleniami zatrudnienie ma znaleźć 3,8 tys. kolejnych.

Według komunikatu Ministerstwa Gospodarki specjalne strefy ekonomiczne od początku swojego funkcjonowania są skutecznym instrumentem wspierania inwestycji oraz ważnym czynnikiem wpływającym na rozwój zatrudnienia w regionach. Świadczy o tym niesłabnące zainteresowanie przedsiębiorców, którzy chętnie lokują projekty właśnie na tych obszarach.

W 2015 r. wydano 139 zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej na terenach SSE. Ich realizacja przyniesie co najmniej 3,444 mld zł i ponad 3,8 tys. nowych miejsc pracy.

Ponadto Ministerstwo informuje, że w latach 2012-2015 na wniosek ministra gospodarki Rada Ministrów 44 razy zmieniła granice specjalnych stref ekonomicznych. Dzięki temu ich obszar zwiększył się o ponad 4200 ha. Do SSE włączono tereny inwestycyjne w 36 miastach i 58 gminach, w których wcześniej strefa nie była obecna.

W tym czasie wydanych zostało 998 zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej na terenach SSE. Przedsiębiorcy posiadający zezwolenia deklarują inwestycje rzędu 37 mld zł i utworzenie ponad 36 tys. nowych miejsc pracy.

40 nowych miejsc pracy na dzień

Na koniec czerwca 2015 r. inwestorzy ulokowali w SSE kapitał w wysokości 106,961 mld zł i utworzyli prawie 230 tys. nowych etatów. Każdego dnia w SSE powstaje co najmniej 40 nowych miejsc pracy. W sumie na terenach stref pracuje obecnie ponad 310 tys. osób.

Od kilku lat polscy przedsiębiorcy zajmują pierwsze miejsce pod względem kapitału ulokowanego w Specjalnych Strefach Ekonomicznych. Ich inwestycje w SSE na koniec 2014 r. wyniosły blisko 19,4 mld zł. W 2015 r. natomiast na 139 wydanych zezwoleń, 80 otrzymały polskie firmy.

- Ponadto na 2102 ważnych zezwoleń w Specjalnych Strefach Ekonomicznych, polskie firmy mają ich aż 1075. Polski kapitał stanowi więc blisko 50 proc. wszystkich inwestorów - czytamy w komunikacie.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • To nie są pracownicy tylko niewolnicy! Mój syn pracuje w takiej strefie! Zarabia 1470 zł netto, a żeby zarobić 2 tys musi przepracować 200 nadgodzin! Płatne co 3 miesiące! Bandyci!

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.