3 tys. miejsc pracy ma powstać w strefie Rzeszów-Dworzysko

Prawdopodobnie w kwietniu br. odbędą się pierwsze przetargi na sprzedaż działek inwestycyjnych na terenie Parku Naukowo-Technologicznego Rzeszów-Dworzysko. Na 83 ha podstrefy Mieleckiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej ma powstać ok. 3 tys. miejsc pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

3 tys. miejsc pracy ma powstać w strefie Rzeszów-Dworzysko

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

26 lut 2015 18:11


Park Naukowo-Technologiczny Rzeszów-Dworzysko leży na terenie Rzeszowa i gminy Głogów Małopolski, właścicielem tych terenów jest powiat rzeszowski. W czwartek (26 lutego) podpisana została umowa o współpracy między powiatem a Agencją Rozwoju Przemysłu (ARP), która zarządza mielecką SSE.

Jak powiedział starosta rzeszowski Józef Jodłowski, umowa jest ważna, bo dzięki niej potencjalni inwestorzy będą mogli skorzystać z ulg, które daje SSE.

Zgodnie z przepisami o pomocy publicznej, na terenie Podkarpacia duży przedsiębiorca może liczyć m.in. na zwolnienie z podatku dochodowego w wysokości 50 proc.; średni - na 60 proc., a mały - na 70 proc.

Starosta podał, że 15 podmiotów jest wstępnie zainteresowanych ulokowaniem swoich firm w parku. "Kilka ofert jest już konkretnych. Mam nadzieję, że po przeprowadzeniu wszystkich procedur możliwe będzie podpisanie z nimi umów" - zaznaczył Jodłowski.

Dyrektor mieleckiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu Krzysztof Ślęzak powiedział, że pierwsze przetargi powinny odbyć się w kwietniu br. Podkreślił, że powiat rzeszowski jest jedynym powiatem w kraju, która przygotował w pełni uzbrojone tereny inwestycyjne.

"Do tej pory takimi zadaniami zajmowały się gminy czy zarządzający strefami ekonomicznymi. Pracowałem w Kobierzycach, gdzie był przygotowywany olbrzymi teren pod koncern LG. Dla mnie te tereny to są takie małe Kobierzyce. Jest to najlepszy teren inwestycyjny w Polsce południowo-wschodniej" - mówił Ślęzak.

Jak podkreślił Jodłowski, jedynym kryterium, jakie muszą spełnić przyszli inwestorzy, jest innowacyjność. W starostwie powstała komisja, które będzie oceniała pod tym kątem każdą inwestycję.

Waldemar Pijar ze starostwa rzeszowskiego powiedział na konferencji, że wśród firm zainteresowanych zainwestowaniem w parku są koncerny zagraniczne z takich branż jak informatyka i AGD. "Sądzę, że cztery oferty są najbliżej realizacji i na przełomie lipca i sierpnia rozpocznie się budowa ich fabryk. Oczywiście wcześniej musi być ogłoszony przetarg na zezwolenie na prowadzenie działalności na terenie SSE. W całym parku może powstać nawet 3 tys. nowych miejsc pracy" - dodał.

Park Naukowo-Technologiczny Rzeszów-Dworzysko ma pow. 83 ha, obecnie uzbrojonych jest ok. 60 ha. Pozostały obszar ma być uzbrojony jeszcze w tym roku. Wykonano m.in. gazociągi, kanalizację deszczową, zbiornik retencyjny. Oświetlenie uliczne jest w technologii LED, są też ścieżki rowerowe.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.