3 tys. miejsc pracy ma powstać w mieleckiej SSE

0 0
3 tys. miejsc pracy ma powstać w mieleckiej SSE
Cztery pierwsze firmy w Parku mają stworzyć ok. 160 miejsc pracy. /Fot. europark.arp.pl

Park Naukowo-Technologiczny Rzeszów-Dworzysko, którego uzbrajanie oficjalnie zakończono w piątek 18 września ma już pierwszego inwestora. Docelowo na terenie parku ma powstać nawet 3 tys. miejsc pracy.

W piątek (18 września) uroczyście zakończono uzbrajanie terenów położonych w parku, w uroczystości udział wzięła kandydatka PiS na premiera Beata Szydło. Odsłonięto również tablicę upamiętniająca byłą minister rozwoju regionalnego w rządzie PiS Grażynę Gęsicką, która zginęła w katastrofie smoleńskiej. Jej imię nadano również całemu parkowi.

Park Naukowo-Technologiczny Rzeszów-Dworzysko leży na terenie Rzeszowa i gminy Głogów Małopolski, właścicielem tych terenów jest powiat rzeszowski. Cały park, który jest podstrefą mieleckiej specjalnej strefy ekonomicznej, ma powierzchnię ok. 85 ha, z czego ponad 60 ha zostało już uzbrojonych wcześniej.

Pierwsze firmy

Pełnomocnik starosty rzeszowskiego ds. parku Waldemar Pijar mówił dziennikarzom, że w przetargu na uzbrajanie ok. 25 ha także udało uzyskać się oszczędności - 5 mln zł.

- Wzięliśmy na siebie ryzyko, że w terminie trzech miesięcy te pieniądze przeznaczymy na kolejne inwestycje w strefie. Wybudujemy sieć ciepłowniczą o długości 2,6 km oraz zamontujemy kompleksowy monitoring całego terenu, by inwestorzy czuli się tu jeszcze bezpieczniej. Mamy już wykonawcę i te prace zostaną zakończone do końca listopada tego roku - dodał.

W piątek zaprezentowano również pierwszego inwestora w parku. Firma OK Office zajmie działkę o powierzchni ok. 1,4 hektara. Do końca roku ma się pojawić kolejnych trzech inwestorów. W sumie te cztery firmy mają stworzyć ok. 160 miejsc pracy. Docelowo na terenie parku powstać ma 3 tys. miejsc pracy.

Cały budżet projektu "Przygotowanie terenów inwestycyjnych pod budowę Parku Naukowo-Technologicznego Rzeszów-Dworzysko" wyniósł prawie 80 mln zł Z tej kwoty ponad 53,2 mln zł stanowiło dofinansowanie unijne z programu Rozwój Polski Wschodniej.

25 hektarów

W ramach inwestycji firma, która uzbroiła ostatnie 25 ha terenu wybudowała m.in. drogę dojazdową, instalację wodno-kanalizacyjną oraz gazową. Uregulowany został też lokalny potok. Dodatkowo spółka wybudowała na powierzchni 2 ha farmę fotowoltaiczną. Będzie to jedna z największych farm tego typu w Polsce. Moc wytwarzanej na farmie energii wyniesie 1 MW. Według wstępnych szacunków przychód z tego tytułu powinien być rzędu od 800 tys. zł do 1 mln zł rocznie.

Pieniądze na uzbrojenie dodatkowych prawie 25 ha pochodziły z oszczędności przetargowych przy wcześniejszym przygotowaniu pod inwestycje 60-hektarowego obszaru parku.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.