280 osób skorzystało już z programu dobrowolnych odejść w PZL Mielec

0 0
280 osób skorzystało już z programu dobrowolnych odejść w PZL Mielec
Wysokość odpraw to jedna z przyczyn, że tak wiele osób zdecydowało się dobrowolnie odejść z firmy (Black-Hawk z Mielca, fot. mat. prasowe)

W lipcu rusza program dobrowolnych odejść w PZL Mielec. Osobom, które dobrowolnie odejdą lub zostaną zwolnione przyznane zostaną dodatki do odpraw.

280 osób skorzystało już z programu dobrowolnych odejść w PZL Mielec. W sumie z firmy ma zostać zwolnionych prawie 500 osób. Powodem redukcji zatrudnienia jest m.in. przegrana zakładów w przetargu na wybór śmigłowców dla wojska.

Czytaj też: Ponad 40 osób straciło pracę w PZL Mielec

Jak poinformował przewodniczący Solidarności w mieleckich zakładach Marian Kokoszka, program dobrowolnych odejść będzie realizowany w firmie do 10 lipca. „Po tej dacie to władze firmy będą wskazywać, które osoby zostaną zwolnione. Cały proces ma się zakończyć do końca sierpnia tego roku” - dodał.

Dodatki do odpraw

Zgodnie z wynegocjowanym między zarządem firmy a związkami zawodowymi porozumieniem osobom, które dobrowolnie odejdą lub zostaną zwolnione przyznane zostaną dodatki do odpraw. Ich wysokość uzależniona będzie od stażu pracy.

Osoby, które przepracowały w PZL Mielec co najmniej 10 lat otrzymają dodatkowo 9 tys. zł. Pracownicy, którzy pracowali w firmie od 10 do 15 lat dostaną 30 tys. zł. Na największe dodatki do odprawy mogą liczyć pracownicy, którzy przepracowali więcej niż 15 lat - jest to kwota 45 tys. zł.

Jak tłumaczy Kokoszka, wysokość odpraw to jedna z przyczyn, że tak wiele osób zdecydowało się dobrowolnie odejść z firmy. „Przeważnie z programu skorzystały osoby, które już mają zapewnioną inną pracę, w innym zakładzie” - powiedział.

Poza odprawami zwalniani pracownicy mogą liczyć również na pakiet świadczeń osłonowych, który będzie obejmował m.in.: doradztwo zawodowe, pomoc w znalezieniu nowej pracy czy szkolenia z rozpoczęcia działalności gospodarczej.

„Zarząd firmy zobowiązał się również, że wynajęta przez niego firma konsultingowa przedstawi zwalnianym 200 ofert pracy w innych przedsiębiorstwach z Doliny Lotniczej” - dodał związkowiec.

Przygotowania w PUP w Mielcu

Na zwolnienia tak dużej grupy osób przygotowany jest również Powiatowy Urząd Pracy w Mielcu. Jak powiedziała PAP zastępca dyrektora urzędu Alicja Makowska-Madej, przygotowywany jest wniosek o dodatkowe pieniądze z rezerwy Funduszu Pracy na aktywizację zwolnionych pracowników PZL.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • Niech podziękują MONowi!

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.